Proiectul a fost depus spre finanțare în momentul în care Daniel Vasilică Harpa era primarul orașului Târgu-Neamț și va fi continuat de actualul edil.
"Prin această investiție vor fi realizate spații moderne pentru agrement și relaxare, vor fi revitalizate spațiile verzi și vor fi amenajate alei pietonale, piste pentru alergare și biciclete, mobilier urban și soluții digitale pentru vizitatori. (...) Băile Oglinzi au istorie, au potențial și merită să redevină un reper pentru sănătate, relaxare și turism în întreaga regiune", a transmis președintele CJ Neamț.
La rândul său, primarul Vasile Apopei a subliniat importanța acestui proiect pentru comunitate.

"În urmă cu vreo 170 de ani, analizele făcute asupra apelor de aici arătau că proprietățile lor terapeutice se ridică la nivelul celor mai cunoscute stațiuni europene. La începutul secolului trecut, oameni din întreaga țară veneau la Oglinzi pentru tratament și odihnă. (...) Apoi au venit anii în care locul acesta a fost uitat. Clădirile s-au degradat, izvoarele au rămas nevalorificate, iar ceea ce odinioară era un simbol al întregii Moldove a ajuns să fie privit cu tristețe și nostalgie. (...) Acest proiect nu înseamnă doar turism. Înseamnă locuri de muncă. Înseamnă investiții. Înseamnă dezvoltare economică. Înseamnă șansa ca Târgu-Neamț să valorifice una dintre cele mai importante resurse pe care le are", a precizat primarul orașului Târgu-Neamț.
Proiectul este finanțat prin Programul Regional Nord-Est 2021-2027.















