Unirea Business Center și magazinul Victoria, două active majore, intră în pre-lease: Centrul revine în calculele companiilor

După un deceniu de expansiune periferică, două dintre cele mai vizibile și mai mari clădiri din centrul Bucureștiului devin disponibile pentru leasing, într-un moment de recalibrare a pieței office și retail.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Unirea Business Center și magazinul Victoria, două active majore, intră în pre-lease: Centrul revine în calculele companiilor

În peisajul imobiliar românesc, unde ciclurile economice alternează între exuberanță și corecție, iar vizibilitatea publică adesea substituie consistența, există investitori care aleg calea răbdării și a disciplinei pe termen lung.

Relu Muntean, un antreprenor din noua generație de administratori și owner-operators, reprezintă această abordare, continuând o platformă construită în ultimii 20 de ani în administrarea și dezvoltarea de active comerciale, hoteliere și terenuri. Portofoliul grupului a fost consolidat treptat, cu accent pe locații centrale, flux urban și reziliență, concentrându-se pe deținere durabilă. Astăzi, Muntean ghidează această platformă către o etapă strategică: pune în piață două clădiri emblematice din inima Capitalei, Unirea Business Center și Magazinul Victoria, deschizând discuțiile de leasing pentru companii interesate de spații mari, centrale, cu miză strategică. Este un moment care nu doar extinde afacerea, ci și semnalează o schimbare pragmatică în dinamica urbană a Bucureștiului, unde centrul redevine un pol de valoare economică, în linie cu tendințele europene de reutilizare.

Unirea Business Center și magazinul Victoria, două active majore, intră în pre-lease: Centrul revine în calculele companiilor

Platforma construită în ultimii 20 de ani își are originile în revitalizarea spațiilor comerciale din Sibiu, unde tatăl său a pus bazele unei strategii fundamentate pe înțelegerea relației dintre poziționare, mix comercial și comportamentul consumatorilor. Relu Muntean continuă astăzi această direcție, adăugând o perspectivă proprie și expertiză dobândită prin implicare directă.  „De la tatăl meu am învățat tenacitatea în fața ciclurilor pieței, răbdarea necesară pentru investiții pe termen lung și angajamentul față de calitate în managementul activelor. Aceste lecții m-au modelat să văd real estate-ul nu ca pe un joc speculativ, ci ca pe o contribuție la evoluția orașelor.”, spune Muntean.

Portofoliul actual include spații comerciale în orașe cheie precum București, Sibiu și Cluj, alături de active hoteliere cu notorietate, cum ar fi Împăratul Romanilor din Sibiu și Aurelius Împăratul Romanilor din Poiana Brașov. Aceste proprietăți reprezintă un model de management orientat către stabilitate, retenție și adaptabilitate, unde relația cu chiriașii este văzută ca un parteneriat mutual benefic.

Extinderea către București a venit organic, prin achiziții în zone cu relevanță urbană ridicată, precum Calea Victoriei și Piața Unirii. Spre deosebire de dezvoltatorii care mizează pe periferie pentru volum, Muntean pariază pe centru, unde vizibilitatea, accesibilitatea și infrastructura existentă oferă un avantaj structural pe termen lung. Filosofia sa de business subliniază colaborarea: „Fiecare proiect este un ecosistem în care calitatea brandurilor și stabilitatea contractelor influențează atractivitatea locului. Un asset solid se definește prin amplasament puternic, accesibilitate și capacitatea de a integra un mix de activități adaptat nevoilor actuale.” Această viziune combină respectul pentru clădirile istorice cu o abordare modernă în proiectele noi, reflectând o strategie care a rezistat multiplelor cicluri economice.

Unirea Business Center și magazinul Victoria, două active majore, intră în pre-lease: Centrul revine în calculele companiilor

Piața imobiliară românească traversează acum o perioadă de recalibrare, influențată de tendințe globale precum munca hibridă, sustenabilitatea urbană și presiunea pe costurile operaționale. După un deceniu dominat de expansiunea periferică, campusuri corporatiste și centre comerciale de volum, atenția se întoarce către zonele centrale. Bucureștiul, similar altor capitale europene, se confruntă cu provocări precum aglomerația și nevoia de regenerare funcțională, dar oferă oportunități unice: conectivitate multimodală, densitate de servicii și un mix de funcțiuni care reduc fricțiunile zilnice.

Muntean vede acest shift ca pe o mișcare calculată: „Centrul nu concurează pe metri pătrați, ci pe valoare adăugată. În următorii zece ani, vom asista la o competiție între clădirile periferice, care oferă volum, și cele centrale, care oferă identitate, acces și flux intens. Nu toate companiile au nevoie de spații izolate; sunt organizații pentru care biroul devine o decizie operațională, bazată pe acces rapid, costuri indirecte reduse și capacitatea de a atrage talent.”

În ultimii ani, companiile au devenit mai pragmatice: nu mai aleg doar o adresă, ci caută să reducă „fricțiunile” operaționale — acces, conectivitate, servicii în proximitate și capacitatea de a atrage oameni. În acest context, centrul nu concurează periferia pe volum, ci pe valoare: infrastructură existentă și flux urban. Pentru un proprietar, asta înseamnă un alt profil de risc și un alt tip de randament: mai puține promisiuni, mai multă funcționare.

Într-un oraș în care stocul nou se mută spre periferie, iar centrul e greu de scalat, apar rareori două clădiri mari disponibile simultan. În acest context macro, Muntean lansează în leasing Unirea Business Center și Magazinul Victoria pentru companii din retail, office, pharma, horeca, servicii, wellness, banking, entertainment, industrii creative și centre de operațiuni. Este o deschidere către corporații internaționale, businessuri locale consolidate și investitori care caută poziții centrale cu potențial strategic. „Această fază permite companiilor să fie primele la masă, participând la definirea mixului și securizând spații adaptate pe termen lung. Vreau chiriași care înțeleg că un spațiu central nu e doar o adresă; e o decizie pe 10 ani, luată cu seriozitate”, explică Muntean.

Unirea Business Center, amplasat în Piața Unirii, cel mai mare nod de transport multimodal al Capitalei, intră într-o etapă avansată de construcție, cu livrare estimată pentru trimestrul al doilea al anului 2028. Proiectul are aproximativ 32.000 mp suprafață închiriabilă conform parametrilor actuali, distribuiți pe subsol, parter și cinci etaje, cu suprafețe generoase de aproximativ 6.500 mp per nivel. Configurația permite flexibilitate: parterul este gândit pentru retail de proximitate, restaurante, supermarketuri, clinici, servicii bancare, farmaceutice, beauty și wellness, în timp ce etajele superioare se potrivesc birourilor corporate, centrelor de back-office, operațiunilor logistice urbane sau companiilor din IT, telecom, consultanță, banking și pharma. Avantajele locației sunt evidente: acces direct la metrou, linii de autobuz și tramvai, peste 350 de locuri de parcare, zone pentru biciclete și stații de încărcare pentru vehicule electrice. Standardele tehnice includ certificare BREEAM, sisteme HVAC moderne, generatoare de backup, BMS pentru management integrat și infrastructură pregătită pentru certificări de sustenabilitate, aliniindu-se cu cererea europeană crescândă pentru clădiri verzi.

Diferențierea vine din contextul urban deja funcțional: „Nu am construit Unirea ca să fie doar spectaculoasă în randări. Am construit-o ca să funcționeze zi de zi, pentru companii care iau decizii pe termen lung. Pentru chiriașii mari, zona oferă predictibilitate, servicii existente, flux pietonal constant, reducerea fricțiunilor operaționale, nu promisiuni viitoare”, explică Muntean. Într-o piață unde stocul de birouri din București a crescut semnificativ în ultimii ani, proiecte precum Unirea atrag atenția prin reziliență: zonele centrale au demonstrat rate de ocupare mai stabile, comparativ cu periferiile dependente de infrastructură nouă.

Complementar, Magazinul Victoria, o clădire istorică de aproape un secol, cu arhitectură modernistă și elemente Art Deco pe Calea Victoriei, reprezintă latura culturală și premium a strategiei. Fostele galerii Lafayette, cu circa 10.000 de metri pătrați, intră într-o fază de reconfigurare care capitalizează pe renașterea axei Victoriei ca pol de retail, lifestyle și consum cultural, atrăgând un public mixt de localnici și turiști. Nu este un mall clasic, ci un spațiu adaptabil pentru branduri premium, în sens de calitate, nu exclusivism, concepte experiențiale, formate hibride sau inițiative curatoriate. Totuși, centrul nu iartă: dacă nu livrezi trafic și funcțiuni reale, simbolul devine o povară. „Nu mă interesează Victoria ca muzeu, nici ca mall banal. Mă interesează să fie relevantă astăzi, pentru orașul de azi. O clădire istorică dacă o tratezi exclusiv financiar, îi erodezi valoarea pe termen lung. Echilibrul este esențial”, afirmă Muntean.

Această viziune reflectă lecțiile învățate din administrarea hotelurilor și spațiilor comerciale: „Experiența din hoteluri te învață rapid ce contează într-un oraș: nu doar produsul, ci cât de bine este conectat la fluxurile urbane. În mediul urban, accesul și proximitatea pot face diferența între un spațiu performant și unul subutilizat. Aceeași logică se regăsește tot mai clar și în birouri, respectiv retailul central.” adaugă Muntean.

În context european, unde orașe precum Paris sau Berlin au reactivat clădiri istorice prin mixuri contemporane, Victoria se poziționează ca un activ rezilient: ratele de chirie în zonele premium centrale au crescut constant, pe fondul cererii pentru spații cu identitate culturală și trafic real.

Muntean coordonează direct etapele de concept, mix de chiriași și poziționare strategică, aducând o viziune nouă și acționând ca un curator urban care îmbină istoria cu eficiența modernă. Rolul său depășește managementul: el vede aceste proiecte ca pe contribuții la evoluția Bucureștiului. „Centrul este în transformare accelerată. Clădirile istorice capătă valoare nouă, iar cele noi aduc eficiență. Împreună, ele definesc un ecosistem unde businessul prosperă, rezistând ciclurilor.”

Oportunitatea strategică B2B este clară: etapa actuală oferă acces prioritar la dialoguri despre leasing pe termen lung, parteneriate operaționale sau dezvoltări personalizate. Companiile interesate, de la operatori logistici urbani la branduri creative, pot contacta direct grupul pentru explorări detaliate. Într-o piață unde stocul de spații premium centrale este limitat, această deschidere reprezintă un avantaj competitiv.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0945 +0.00020.00 %
1 USD4.3209 +0.0079+0.18 %
1 GBP5.8730 -0.0399-0.67 %
1 CHF5.5565 +0.0056+0.10 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Cotidianul.ro
Playtech.ro
Cele mai citite