

CEO-ul Dacia, Denis le Vot, a fost cel mai înalt oficial Renault Group prezent la un eveniment important al companiei, desfășurat în Tehnocentre din Paris și la circuitul din Aubevoy. Asaltat de jurnaliștii din toată Europa, a răspuns întrebărilor Profit.ro legate de viitorul Dacia în contextul demisiei CEO-ului Luca de Meo.
Monaco este cea mai scumpă piață imobiliară din lume, urmată de New York și Hong Kong. În top 20 se regăsesc și șase orașe din Franța.
Mașinile Toyota vândute pe piața din SUA vor avea prețuri mai mari începând de luna viitoare, potrivi informațiilor publicate de presa americană având ca sursă dealerii mărcilor Toyota și Lexus. Un purtător de cuvânt al companiei japoneze a confirmat pentru Reuters și Bloomberg creșterea.
Apple a fost dată în judecată de un grup de acționari care acuză compania de fraudă cu valori mobiliare, susținând că gigantul tech ar fi exagerat nivelul de integrare a inteligenței artificiale în asistentul vocal Siri, ceea ce ar fi dus la scăderea vânzărilor de iPhone și a prețului acțiunilor, transmite Reuters.
Google a decis să nu mai colaboreze cu Samsung pentru dezvoltarea cipurilor dedicate smartphone-urilor Pixel. În schimb, gigantul american lucrează acum cu rivalul Samsung, TSMC.
Statele Unite au lansat lovituri țintite asupra a trei instalații nucleare iraniene, o acțiune pe care președintele Trump a salutat-o drept un „succes militar spectaculos”, ceea ce a amplificat semnificativ tensiunile din Orientul Mijlociu. Piețele globale se pregătesc pentru impact, prețurile petrolului fiind așteptate să crească brusc, cu potențiale consecințe economice mai ample, întrucât Iranul a ripostat cu atacuri cu rachete asupra Israelului.
Apple a implementat în iOS 26 un nou sistem pentru transformarea vorbirii în text, care se dovedește mult superior celui anterior.
Vinul de astăzi este Raventós i Blanc Blanc de Blancs 2023, un vin spumant ecologic, cu personalitate vibrantă și bule fin integrate, produs în inima regiunii catalane Penedès. Un Blanc de Blancs structurat, proaspăt și cu un profil aromatic care reflectă fidel terroir-ul unic al podgoriei Vinya del Llac, acest vin a fost cotat cu 92 puncte Robert Parker.
Cel mai popular model al mărcii Dacia, SUV-ul Duster, considerat de managerii francezi ai companiei Renault ca fiind mai popular decât marca în sine, a fost anunțat de rețeaua Renault pe piața din Australia, unde va putea fi comandat începând cu luna iulie, conform datelor Profit.ro.
Comisarii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) au verificat din nou un restaurant chinezesc pe care îl închiseseră în urmă cu câteva zile și au reușit să intre într-un depozit în care le fusese refuzat accesul.
Cel puțin opt persoane au murit după ce un balon cu aer cald care transporta peste 20 de oameni a luat foc în aer, în sudul Braziliei, relatează The Guardian.
Progresul fizic general pe șantierul Drumului Expres Brăila-Galați, mai ales în zona Podului peste Siret, care este cea mai complexă structură și cel mai spectaculos pod construit acum, după cel peste Dunăre de la Brăila, a trecut de 90%. Acest sector va fi dat în trafic în toamnă, anunță autoritățile.
Retailerul german Lidl anunță în România că, începând de joi, 19 iunie, vinde doar roșii provenite exclusiv de la producători locali.
Geely și Renault au finalizat acordul de achiziție de acțiuni pentru afacerea de pe cea mai mare piață din America de Sud. Cele două companii vor produce în parteneriat automobile electrice și plug-in hybrid.
Ianis Hagi și fiica lui Gheorghe Popescu, Maria, și-au lansat, la București, o linie de ochelari de soare.
Băncile centrale din SUA, Marea Britanie și Japonia au păstrat dobânzile cheie neschimbate săptămâna aceasta, în timp ce oficialii evaluează impactul tarifelor comerciale, incertitudinea privind activitatea economică și conflictul din Orientul Mijlociu, arată o analiză Bloomberg.
Din 20 iunie, toate smartphone-urile și tabletele vândute în Uniunea Europeană trebuie să respecte noile norme europene privind eficiența energetică și să fie însoțite de un nou tip de etichetă, menită să informeze mai bine clienții.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0896 | -0.0015 | -0.03 % |
| 1 USD | 4.3449 | +0.0032 | +0.07 % |
| 1 GBP | 5.8140 | +0.0168 | +0.29 % |
| 1 CHF | 5.4650 | +0.0057 | +0.10 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro