Trump își caută aliați. România trebuie să acționeze rapid, fără tergiversări, amânări și ezitări, spune Traian Băsescu

Traian Băsescu afirmă că Nicușor Dan, precum și România ''trebuie să acționeze rapid, fără tergiversări, amânări și ezitări'', în contextul evenimentelor din Orientul Mijlociu, mai ales că ''azi se pare că SUA ar avea nevoie de baza de la Kogălniceanu''.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Trump își caută aliați. România trebuie să acționeze rapid, fără tergiversări, amânări și ezitări, spune Traian Băsescu

''Trump își caută aliați. Băgat singur în capcana cu petrol a războiului cu Iranul, Donald Trump a constatat că ar putea avea nevoie de România după ce în 2025 și-a retras demonstrativ, spre bucuria prietenului său Vladimir Putin, cea mai mare parte a militarilor de la Kogălniceanu, iar la Munchen, prin trompeta Vance, a umilit pur și simplu România.

Azi se pare că SUA ar avea nevoie de baza de la Kogălniceanu. Foarte bine, avem un 'ACORD DE ACCES' semnat la București la 6 decembrie 2005 și intrat în vigoare la 21 iunie 2006. În baza acestui acord, Armata SUA va primi acces la Kogălniceanu. Și asta nu pentru că Trump are nevoie, ci pentru că aliatul nostru, America, are nevoie.

Având în vedere dinamica evenimentelor din Orientul Mijlociu, președintele Dan, România, trebuie să acționeze rapid, fără tergiversări, amânări și ezitări. Afaceristul Trump însă va trebui să afle că accesul pe Kogălniceanu pentru operațiuni în Orientul Mijlociu costă'', a spus Traian Băsescu.

Companiile din apărare se duc la Isărescu CITEȘTE ȘI Companiile din apărare se duc la Isărescu

Statele Unite sunt interesate de trimiterea de avioane la baza de la Kogălniceanu pentru eventuale intervenții în Orientul Mijlociu.

Pentru a fi aprobată, o astfel de solicitare oficială ar trebui validată de ministerul Apărării și aprobată de Consiliul Suprem de Apărare a Țării (CSAT).

Parcările subterane și stațiile de metrou, luate în calcul pentru adăpostirea populației în caz de război. Cum pot afla oamenii care este cel mai apropiat buncăr sau spațiu de adăpostire civilă, dacă ar avea nevoie CITEȘTE ȘI Parcările subterane și stațiile de metrou, luate în calcul pentru adăpostirea populației în caz de război. Cum pot afla oamenii care este cel mai apropiat buncăr sau spațiu de adăpostire civilă, dacă ar avea nevoie

CSAT deja s-a întrunit și, potrivit Administrației Prezidențiale, pe ordinea de zi se află „situația din Orientul Mijlociu și implicațiile pentru România”, „evaluarea impactului evenimentelor din Orientul Mijlociu asupra pieței petroliere din România”, precum și „analiza dislocării temporare pe teritoriul României a unor capabilități militare”.

În funcție de capacitățile militare trimise la Kogăliniceanu ar putea fi nevoie și de aprobarea Parlamentului

Totodată, există discuții în desfărșurare și pentru dislocarea unui batalion de tancuri la Smîrdan (Galați) pentru pregătirea echipajelor Abrams ale țărilor europene. La baza militară de la Smîrdan se vor realiza o serie de investiții importante pentru a deveni un poligon de antrenament pentru tancurile Abrams. Dimensiunea poligonului ar urma să fie extinsă, contruite piste etc.

Ambasada SUA la București a anunțat încă din septembrie anul trecut că Reprezentanții US Army PEO STRI au vizitat poligonul de instruire de la Smârdan, în județul Galați, unde vor construi alături de Armata Română un poligon modern de tancuri.

Ciucu începe să demoleze terasele ilegale din Centrul Vechi CITEȘTE ȘI Ciucu începe să demoleze terasele ilegale din Centrul Vechi

”În colaborare cu ofițeri din Forțele Terestre Române, delegația a început planificarea construcției unui poligon modern pentru tancuri, capabil să instruiască tancurile românești la cel mai înalt nivel. Discuțiile s-au concentrat pe infrastructura poligonului, sistemele de ținte și dezvoltarea comunicațiilor – toate elemente esențiale pentru a spori realismul și interoperabilitatea antrenamentelor”, a transmis Ambasada SUA la București în septembrie anul trecut.

Statele Unite au decis în octombrie 2025 să retragă circa 1000 de soldați din România.

Decizia Casei Albe de la vremea respectivă ar fi avut legătură cu strategia președintelui Donald Trump de a-și concentra resursele militare în zona Asia-Pacific. În România au rămas circa 1000 de militari americani, cu tehnică militară (avioane, drone).

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2592 +0.0036+0.07 %
1 USD4.5281 +0.0139+0.31 %
1 GBP6.0899 +0.0102+0.17 %
1 CHF5.7371 -0.0061-0.11 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite