Edilul a luat această decizie în urma dezbaterii publice pe care a organizat-o în urmă cu o zi, dar și a consultării pe care a făcut-o în ultimele săptămâni pe pagina lui de socializare.
"Da, le interzicem", a afirmat edilul, scrie Agerpres
Practic, interzicerea acestor 'păcănele' se va face prin interzicerea emiterii și a prelungirii autorizațiilor de către primărie pentru aceste activități.
"Așadar, în momentul în care aceste autorizații expiră, ele nu vor mai putea fi prelungite ca efect al interzicerii date de primărie la nivel local", a explicat edilul.
În acest sens, primarul din Bacău va propune un proiect de hotărâre de consiliu local.
Potrivit acestuia, în municipiu există circa 200 de săli pentru jocuri de noroc sau pariuri și peste 800 de aparate de joc de tip păcănele.
Licențele și autorizațiile de exploatare pentru acestea expiră pe parcursul acestui an sau în 2027, până cel târziu în luna martie.
Primul oraș din România "liber de păcănele"
Mario De Mezzo, primarul municipiului Slatina, a declarat că va promova o hotărâre de Consiliu Local pentru interzicerea activităților de jocuri de noroc în localitate. Eliminarea sălilor de joc din oraș urmând să se facă treptat, pe măsură ce vor expira autorizațiile existente.
'Conform noilor prevederi, desfășurarea activității în locații fizice este condiționată de obținerea unei autorizații de funcționare eliberate de autoritatea administrației publice locale competente. Totodată, este introdus un nou articol care stabilește explicit că Consiliul Local decide, prin hotărâre, dacă pe teritoriul unității administrativ-teritoriale se pot sau nu desfășura activități de jocuri de noroc. În acest context, imediat după publicarea actului normativ în Monitorul Oficial, în prima ședință a Consiliului Local Slatina voi iniția un proiect de hotărâre de către primarul Mario De Mezzo, privind interzicerea desfășurării activităților de jocuri de noroc pe raza municipiului. Pentru operatorii existenți și autorizați, noul cadru legal conferă autorității locale dreptul de a decide dacă mai emite sau nu autorizații de funcționare pe raza municipiului, ceea ce permite eliminarea treptată a acestor activități din oraș, în condițiile legii', a explicat Mario De Mezzo
A fost introdusă obligația operatorilor licențiați de a obține, pe lângă licența națională, și o autorizație de funcționare de la autoritatea administrației publice locale pe raza căreia își desfășoară activitatea.
















