Membru al miliției de extremă dreapta Oaths Keepers, Dan Wilson a pătruns în Capitoliu purtând o mască de gaz.
El fusese deja grațiat de președintele Trump în ziua învestirii sale, la 21 ianuarie, alături de alți 1.500 de participanți la insurecție, dar rămăsese în închisoare pentru acuzații de deținere ilegală de arme la domiciliul său din Kentucky, scrie News.ro.
Condamnat la cinci ani de închisoare, el urma să fie eliberat în 2028.
Datat vineri, decretul de grațiere prezidențială, văzut de AFP, precizează că grațierea este „totală și necondiționată”.
„Dan Wilson este un om bun. După mai mult de șapte luni de închisoare nejustificată, este ușurat să se reîntâlnească cu cei dragi”, au afirmat avocații săi, George Pallas și Carol Stewart, într-un comunicat. „Acest act de clemență nu numai că îi redă libertatea, dar scoate în evidență și excesele care au divizat această națiune”, au adăugat ei.
În februarie, administrația Trump a susținut că grațierea nu acoperă condamnarea pentru arme de foc, deoarece aceasta nu avea nicio legătură cu atacul din 6 ianuarie. Dar câteva săptămâni mai târziu, Departamentul Justiției și-a schimbat părerea, considerând că grațierea trebuie să se aplice și infracțiunilor legate de arme, deoarece acestea au fost descoperite în timpul unei percheziții a FBI în legătură cu revoltele.
Donald Trump a minimizat în mod regulat gravitatea atacului din 6 ianuarie 2021, descriind această dată ca o „zi a iubirii” și a „revărsării de afecțiune” față de el. În acea zi, sute de susținători ai săi au luat cu asalt Capitoliul, în încercarea de a împiedica certificarea victoriei adversarului său, Joe Biden. Atacul a șocat Statele Unite și lumea întreagă și a provocat moartea a cinci persoane.














