Meteorologii anunță averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii și căderi de grindină.
"Începând din a doua parte a zilei de luni (1 iunie) și până marți dimineața (2 iunie) în Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Oltenia, nordul Munteniei și al Dobrogei și sud-vestul Moldovei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului, pe alocuri vijelii și căderi de grindină", anunță ANM:
Potrivit sursei citate, mai ales în intervale scurte de timp vor fi cantități de apă de 15...25 l/mp și pe spații mici de 40...50 l/mp.
"Manifestări de instabilitate atmosferică vor fi pe arii restrânse și în restul țării", avertizează meteorologii.
Aceștia au emis cod galben pentru județele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Cluj, Caraș-Severin, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Galați, Hunedoara, Harghita, Mehedinți, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Tulcea, Timiș, Vâlcea și Vrancea.
















