Filiala locală a grupului francez Lagardère, unul dintre cei mai mari operatori globali din sectorul travel-retail, a raportat pentru 2025 o cifră de afaceri de 1,218 miliarde de lei (aproximativ 240 milioane euro), în scădere cu 14% față de nivelul atins în 2024, când compania depășise pragul de 1,4 miliarde de lei, cel mai mare rulaj obținut pe piața localǎ.
Chiar și în aceste condiții, rulajul rămâne peste nivelul consemnat în 2023, după mai mulți ani de expansiune accelerată pe piața locală.
Declinul a fost însă mult mai accentuat la nivelul profitabilității. Profitul net a coborât la 2,037 milioane de lei (circa 400.000 euro), cu aproximativ 91% sub nivelul din 2024, când compania raportase un câștig de 22,4 milioane de lei.
Rezultatul reprezintă cel mai redus profit net al companiei din ultimii cinci ani și al doilea cel mai slab rezultat din ultimul deceniu.
Un nivel inferior a fost înregistrat doar în 2020, anul marcat de pandemia de COVID-19, când Lagardère Travel Retail România a raportat un profit net de aproximativ 300.000 de lei.
Totodată, cel mai bun an din perspectiva profitabilității rămâne 2019, înaintea pandemiei, când Lagardère Travel Retail România obținea un profit net de 32,8 milioane de lei.
Numărul mediu de angajați a creascut în 2025, cu aproximativ 3%, ajungând la 231 de salariați, față de 224 în anul anterior.
Prezentă pe piața românească din 1996, compania activează pe mai multe segmente de retail destinate călătorilor, de la News & Convenience și Gifts & Souvenirs până la Foodservice și magazine Duty Paid, printr-o rețea de peste 300 de unități.
În prezent, grupul operează în România branduri precum Inmedio, Relay, Hub Convenience, 1 Minute, SoCoffee, Pizza LaMia Stazione, dar și noile concepte Aelia@Bucharest, Discover și Local+40, dezvoltate în contextul extinderii pe segmentul Duty Paid.
Extinderea pe aeroportul Henri Coandă a continuat după câștigarea licitației organizate de Compania Națională Aeroporturi București, care a permis grupului să intre pe piața locală de Duty Paid și să introducă brandul internațional Aelia în România.
Noile spații comerciale ocupă aproximativ 2.000 de metri pătrați și includ atât magazine dedicate produselor duty paid, cât și concepte de suveniruri și retail pentru călători.
La nivel global, Lagardère Travel Retail operează peste 5.000 de magazine în aeroporturi, gări și alte zone de tranzit din 42 de țări, fiind unul dintre cei mai mari jucători mondiali din industria travel-retail.
















