Familia George și Zoe Ghiuri, prin societatea Rasova Wine, vor să ridice un complex turistic lângă cramă.
Suma estimată pentru construcția viitorului hotel se ridică la circa 5 milioane de euro. Momentan, proprietarii Cramei Rasova iau în calcul și accesarea unor fonduri, arată focuspress.ro.
Până acum, investițiile cumulate ale companiei în cramă și viticultură au atins suma de circa 15 milioane de euro.
Demersurile au fost începute, iar primul pas a fost depunerea documentațiilor la Agenția pentru Protecția Mediului Constanța.
Societatea are în vedere elaborarea unui Plan Urbanistic Zonal (PUZ) pentru introducere în intravilan a mai multor terenuri și pentru realizare unui complex turistic de cazare și dotări aferente. Suprafața totală a terenului studiat este de 3,24 ha, fiind extravilan agricol. Terenul este liber de construcții. Amplasamentul obiectivului este în extravilanul orașului Cernavodă, la sud de calea ferată și autostradă, de-a lungul drumului paralel cu cornișa falezei Dunării.
Rasova Wine SRL a fost înființată în 2010. Asociați sunt Zoe Ghiuri cu 85% și George Ghiuri cu 15%, amândoi fiind și administrator ai firmei.
Afacerea din Rasova a pornit de la 18 hectare de viță de vie și ulterior s-a extins prin noi plantări și arendă.
Cifra de afaceri Rasova Wine SRL. a fost de 15.743.160 în anul 2024, cu un profit de 59.112 lei, după de activitate. Comparativ cu 2023, compania a înregistrat o creștere a cifrei de afaceri cu 9.40%.
Rasova Wine SRL a raportat un număr de 47 angajați în anul 2024.















