Divizia de vehicule comerciale a Stellantis a anunțat că va produce două vehicule complet electrice, sub brandul IVECO, în cadrul unei colaborări care presupune dezvoltarea și fabricarea în două uzine proprii a celor două modele.
Stellantis Pro One, divizia de vehicule comerciale a Stellantis a semnat un acord cu Iveco Group pentru furnizarea a două vehicule comerciale ușoare cu propulsie 100% electrică, ce vor fi vândute pe piața europeană.

3 aprilie - Eveniment Profit Health.forum - Sănătate nouă
16 aprilie - Maratonul de Educație Financiară
Cel mai probabil, acordul a fost determinat de noile reglementări care impun inclusiv producătorilor de vehicule comerciale să vândă un procent important de vehicule electrice, pentru a atinge țintele de emisii de CO2 impuse de UE.
După cum anunță Stellantis, cele două modele electrice vor fi bazate pe platformele electrice existente ale grupului, din segmentele de LCV mediu și mare, cu masa totală maximă autorizată între 2,8 și 4,25 tone.

Cele două mașini de margă vor fi produse în uzinele Stellantis din Atessa (Italia), Gliwice (Polonia) și Hordain (Franța), de unde vor fi livrate către Iveco Group, care se va ocupa exclusiv de distribuția și vânzarea acestora. IVECO vinde deja vehicule electrice, dar în segmentele mai mari. Este vorba despre eDaily, produs în Italia.
Acordul dintre Stellantis și IVECO prevede ca lansarea comercială să aibă loc în 2026, iar contractul de furnizare să se întindă pe durata a 10 ani.

Noile modele vor fi bazate, cel mai probabil, pe actualele LCV-uri pe care le Stellantis le vinde în Europa, sub cele patru mărci, Peugeot, Citroen, Fiat și Opel.
„Suntem încântați să adăugăm două autoutilitare electrice inovatoare și versatile în gama noastră de vehicule comerciale ușoare, sporindu-ne competitivitatea în segmentul van-urilor.
Prin alegerea parteneriatului cu Stellantis Pro One, valorificăm know-how-ul substanțial și prezența puternică din Italia și Europa care leagă istoric companiile noastre.

Sunt convins că această colaborare de succes va aduce beneficii clienților noștri europeni, în special pentru dezvoltarea afacerilor de transport urban și livrare pe ultimul kilometru”, a transmis Luca Sra, președintele Truck Business Unit, Iveco Group.
Jean Philippe Imparato, Director Operațional al Stellantis și unul dintre favoriții pentru preluarea poziției de CEO al Stellantis spune că acordul cu IVECO se datorează poziției pe care compania pe care o conduce o are în segmentul comercial, fiind lider de vânzări în Europa.