Franța a înregistrat circa 1.000 de decese peste nivelul obișnuit în timpul valului de caniculă. România s-a pregătit de cod roșu

Franța a înregistrat aproximativ 1.000 de decese peste nivelul așteptat de la începutul valului de caniculă, potrivit datelor provizorii anunțate duminică de autoritățile sanitare. Valul de căldură extremă a lovit grav Europa de Vest și înaintează spre zona noastră. Autoritățile române au declanșat deja planuri de urgență.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Franța a înregistrat circa 1.000 de decese peste nivelul obișnuit în timpul valului de caniculă. România s-a pregătit de cod roșu

Cifra nu indică, deocamdată, decese confirmate ca fiind provocate direct de căldură, ci un exces de mortalitate observat în perioada în care temperaturile extreme au afectat țara.

„Din 24 iunie, au fost observate aproximativ 1.000 de decese suplimentare, cifre neconsolidate, comparativ cu decesele înregistrate în lunile anterioare”, a transmis Public Health France.

Cele mai afectate zone sunt cele care s-au aflat sub alertă roșie de caniculă, în special Île-de-France, Nouvelle-Aquitaine, Bretania, Centre-Val de Loire, Normandia și Pays de la Loire, a precizat agenția.

Potrivit autorităților, 85% dintre decesele suplimentare au fost înregistrate în rândul persoanelor de 65 de ani sau peste.

În același timp, temperaturile au depășit 40°C în mai multe regiuni ale Franței, punând presiune pe spitale și pe serviciile de urgență, pe fondul creșterii numărului de apeluri.

Peste 30 de departamente s-au aflat sub alertă roșie de caniculă în mare parte a săptămânii. Miercuri, Franța a înregistrat cea mai fierbinte zi din istoria măsurătorilor, cu o temperatură medie pe 24 de ore de 30°C.

La Paris, autoritățile au interzis consumul de alcool în spațiile publice în weekend, în încercarea de a reduce presiunea asupra serviciilor de urgență. Marșul Pride, programat pentru sâmbătă, a fost de asemenea amânat.

Turnul Eiffel și Muzeul Luvru au fost închise mai devreme din cauza temperaturilor ridicate.

Același val vine spre România

Valul de căldură, care a împins temperaturile cu până la 18°C peste media sezonieră, potrivit Reuters Climate Monitor, este provocat de un tipar meteorologic cunoscut drept „bloc Omega”. Acesta blochează o masă bombată de aer fierbinte deasupra unor regiuni pentru perioade îndelungate, cu aer mai rece la margini. Valul actual de căldură, care a urcat din Peninsula Iberică spre Europa de Vest, se deplasează spre Europa Centrală și Balcani, a spus Organizația Meteorologică Mondială.

România a făcut deja alertele

Azi, ANM a avertizat că se vor afla sub cod roșu de temperaturi extreme Crișana, Maramureș, Transilvania și nordul Moldovei.Cod portocaliu de caniculă vor avea Banatul, Oltenia și cea mai mare parte a Munteniei și a Moldovei. Dobrogea și sud-estul Munteniei se vor afla sub cod galben de temperaturi deosebit de ridicate. Codul Roșu va fi extins luni.

Ministerul Sănătății a activat ieri planurile pentru riscuri medicale cauzate de temperaturile extreme. Serviciile de ambulanță vor alerta echipajele și vor opera suplimentarea acestora, acolo unde numărul solicitărilor este în creștere.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2390 +0.0073+0.14 %
1 USD4.5912 -0.0123-0.27 %
1 GBP6.0731 +0.0021+0.03 %
1 CHF5.6838 +0.0101+0.18 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite