

Președintele Consiliului Județean Vâlcea, Constantin Rădulescu, a anunțat că au început lucrările de modernizare a drumului județean 703H - Drumul Loviștei, care beneficiază de o investiție de circa 35 de milioane de euro.
Când alegi un 8K în 2025, cel mai important este să-ți calibrezi așteptările legate de conținutul real disponibil. În prezent, mare parte din experiență se bazează pe upscaling AI, nu pe fluxuri native 8K, așa că nu merită să plătești extra pentru un procesor de top dacă nu vei folosi ecranul ca monitor foto sau pentru gaming PC la rezoluție maximă.
Acțiunile companiilor europene din domeniul apărării au înregistrat scăderi semnificative, în contrast cu sentimentul pozitiv general de pe piețele bursiere, după discuțiile purtate la Casa Albă între președintele american Donald Trump, omologul său ucrainean Volodimir Zelenski și lideri europeni, transmite CNBC.
Compania de stat Complexul Energetic Oltenia (CEO), cel mai mare producător de energie electrică pe bază de cărbune din România, pregătește punerea în funcțiune a unei noi investiții în retehnologizare la grupul 5, de 330 MW, de la termocentrala pe lignit Rovinari, în vederea respectării legislației de protecție a mediului.
Banca Națională a României (BNR) a primit trei oferte pentru furnizarea de servicii de cercetare statistică în teren pentru determinarea avuției, finanțării și consumului gospodăriilor populației și de consultanță pentru elaborarea indicatorilor de distribuție a avuției pe baza rezultatelor cercetării.
Marea relansare a mărcii Audi în China, cu o gamă complet nouă de automobile și o siglă fără cercuri, cu numele scris mare cu majuscule pe grilă, începe cu primul model dezvoltat special pentru piața chineză.
Numărul total al prosumatorilor de energie electrică din România a crescut cu 8.950 în iunie 2025, la 237.252, iar puterea instalată cumulată a sistemelor de producție ale acestora, constând în proporție covârșitoare în panouri fotovoltaice, a urcat în aceeași perioadă cu 95 MW, până la peste 2.820 MW arată datele oficiale analizate de Profit.ro.
Compania canadiană Leading Edge Materials, proprietara uneia dintre cele mai mari mine de grafit din lume și deținătoarea licenței de explorare pentru perimetrul de minereu polimetalic Bihor Sud, a atras o finanțare de 2 milioane de dolari, fonduri ce vor fi folosite pentru proiectele companiei din România și Suedia.
Dinamica creditului nou a încetinit pe parcursul acestui an, dar se menține pe un plus de două cifre, în condițiile în care mult-așteptatele reduceri de dobânzi la lei n-au mai venit. O încetinire mai pronunțată se observă în cazul împrumuturilor în lei pentru firme, compensată însă parțial de cele în valută.
Dacia are în dezvoltare două noi modele care vor avea dimensiuni specifice clasei compacte, planurile companiei țintind marje de profit mai mari. Cele două modele vor fi dezvoltate pe platforma CMF-B mărită, cea care se regăsește pe Bigster, și au și un al doilea scop: să ofere înlocuitori pentru două modele de care Renault este nevoită să se despartă: Megane hatchback și Arkana, conform analizei Profit.ro.
Primele trei conferințe de presă care vor inaugura salonul auto IAA Mobility din Munchen vor include cel mai mare producător de automobile din Europa, VW Group, și două companii din China, potrivit programului anunțat de organizatorii unuia dintre cele mai mari evenimente auto din Europa. Profit.ro va fi prezent la evenimentele dedicate presei pentru a relata care sunt noutățile cu care se prezintă industria auto.
Clădirea care a găzduit prima redacție a ziarului Timpul și în care Mihai Eminescu a lucrat ca redactor a fost pusă în vânzare, parțial, de către RA-APPS, instituție aflată în subordinea Guvernului.
Constructorul spaniol Duro Felguera, antreprenorul general al proiectului mult-întârziatei centrale noi de producție de energie electrică pe gaze naturale de 430 MW de la Iernut a companiei de stat Romgaz, ridicată în proporție de 98%, care ar fi trebuit să fie gata încă din urmă cu 5 ani și pentru care actualul deadline de finalizare este sfârșitul anului în curs, a notificat Romgaz că vrea să suspende lucrările, nemaiavând bani să le susțină, ceea ce ar putea însemna o nouă amânare a punerii în funcțiune a noii centrale.
Hotelul Orizont din Predeal, clasificat la 4 stele și considerat un reper al stațiunii montane, prezentat ca urmând să devină „Perla de la Valea Prahovei” și al cărui principal acționar este Transilvania Investments Alliance (fosta SIF Transilvania), va fi rescos la vânzare, tranzacția cu grupul Alexandrion fiind oprită.
Un cunoscut pizzer din Napoli, Errico Porzio, care deține în total 18 restaurante în întreaga Italia, semnalează că fenomenul clienților care comandă, mănâncă și fug fără să plătească este în creștere.
ING Bank își anunță clienții din România că în curând nu se vor mai putea loga în contul Home'Bank din browser, pe mobil.
Situația de urgență în aprovizionarea cu țiței și motorină a României, instituită pe 28 iulie, a încetat, anunță Ministerul Energiei.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0896 | -0.0015 | -0.03 % |
| 1 USD | 4.3449 | +0.0032 | +0.07 % |
| 1 GBP | 5.8140 | +0.0168 | +0.29 % |
| 1 CHF | 5.4650 | +0.0057 | +0.10 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro