Liderul Groenlandei spune că vizita oficialilor americani este „extrem de agresivă”. Trump spune că este vorba de ”prietenie, nu de provocare”

Perspective   
Liderul Groenlandei spune că vizita oficialilor americani este „extrem de agresivă”. Trump spune că este vorba de ”prietenie, nu de provocare”

Prim-ministrul Groenlandei a declarat că o vizită planificată pe insulă a oficialilor americani, inclusiv a celei de-a doua doamne, Usha Vance, este „extrem de agresivă”, prăbușind relațiile la un nou nivel scăzut după ce președintele Donald Trump a promis să anexeze teritoriul danez autonom, relatează CNN.

Dar, în ciuda reacțiilor negative, Trump a insistat că vizita este despre „prietenie, nu provocare” - și susține că echipa SUA a fost „invitată”, scrie News.ro.

Urmărește-ne și pe Google News
Guess, unul dintre cei mai mari retaileri de modă din lume, dar lovit de COVID - ofertă neașteptată de preluare din partea proprietarului Toys R Us CITEȘTE ȘI Guess, unul dintre cei mai mari retaileri de modă din lume, dar lovit de COVID - ofertă neașteptată de preluare din partea proprietarului Toys R Us
Evenimente

3 aprilie - Eveniment Profit Health.forum - Sănătate nouă
16 aprilie - Maratonul de Educație Financiară

Vance, soția vicepreședintelui american JD Vance, va călători în Groenlanda în această săptămână pentru a asista la cursa națională de sanie cu câini a insulei și pentru a „sărbători cultura și unitatea groenlandeză”, potrivit unei declarații a Casei Albe.

Consilierul pentru securitate națională Mike Waltz este, de asemenea, așteptat să viziteze teritoriul în această săptămână, potrivit unei surse familiare cu călătoria.

Într-un interviu acordat duminică ziarului groenlandez Sermitsiaq, prim-ministrul Groenlandei, Mute B. Egede, a calificat călătoria delegației americane pe insulă drept „extrem de agresivă” și a ridicat obiecții speciale cu privire la vizita lui Waltz.

„Ce face consilierul pentru securitate națională în Groenlanda? Singurul scop este de a-și demonstra puterea asupra noastră”, a spus Egede. „Simpla sa prezență în Groenlanda va alimenta fără îndoială credința americanilor în misiunea lui Trump - iar presiunea va crește”.

Trump a susținut luni că oamenii din Groenlanda au reacționat călduros la interesul recent al SUA pentru teritoriu. „Ei ne sună. Noi nu îi sunăm. Și am fost invitați acolo”, a spus el.

„Avem de-a face cu o mulțime de oameni din Groenlanda care ar dori să vadă că se întâmplă ceva cu privire la faptul că ei sunt protejați și îngrijiți în mod corespunzător”, a declarat Trump reporterilor după o întâlnire cu Cabinetul său.

„Cred că Groenlanda va fi ceva care poate fi în viitorul nostru”, a adăugat Trump.

Unilever vinde un nou brand CITEȘTE ȘI Unilever vinde un nou brand

Președintele a spus că este de părere că secretarul de stat Marco Rubio va călători și el în Groenlanda.

Ideea lui Trump de a anexa Groenlanda a aruncat un reflector internațional asupra teritoriului, care deține rezerve vaste de minerale de pământuri rare esențiale pentru industriile de înaltă tehnologie, și a ridicat întrebări cu privire la securitatea viitoare a insulei, în timp ce SUA, Rusia și China își dispută influența în Arctica.

Trump și-a exprimat în mod repetat interesul ca SUA să preia insula prin forță sau constrângere economică, chiar dacă Danemarca și Groenlanda au respins ferm ideea.

viewscnt
Afla mai multe despre
groenlanda
trump