EXCLUSIV FOTO Unul dintre cei mai mari touroperatori din Europa de Est și Asia își pregătește intrarea în România

Povești cu Profit   
EXCLUSIV FOTO Unul dintre cei mai mari touroperatori din Europa de Est și Asia își pregătește intrarea în România

Unul dintre cei mai mari touroperatori din Europa de Est și Asia își pregătește extinderea pe piața locală, urmând să deschidă o sucursală în România, au declarat surse din industrie pentru Profit.ro.

Este vorba de Anex Tour, deja cu o prezență puternică pe piețele din Rusia, Turcia și Germania, parte din grupul turc Anex Tourism.

Urmărește-ne și pe Google News

Înainte de a fi prezentată aici, informația a fost anunțată cu mult înainte pe Profit Insider

Contactați de Profit.ro, reprezentanții Anex Tour nu au transmis nicio declarație până la momentul redactării acestui articol.

FOTO Trump - primul președinte care deschide o pizzerie CITEȘTE ȘI FOTO Trump - primul președinte care deschide o pizzerie

Anex Tour este parte din Anex Tourism Group (ATG), grup internațional de turism deținut de antreprenorul turc Neșet Koçkar.

Fondat în 1996, grupul oferă vacanțe și servicii turistice în peste 50 de țări, inclusiv în destinații-cheie precum Turcia, Egipt, Spania, Grecia, Emiratele Arabe Unite, Thailanda, Vietnam, Maldive, Republica Dominicană și Cuba.

EXCLUSIV FOTO Unul dintre cei mai mari touroperatori din Europa de Est și Asia își pregătește intrarea în România

Compania este specializată în pachete charter și vacanțe all-inclusive și are birouri în circa 20 de țări.

În 2019, Anex Tour a achiziționat subsidiarele din Rusia și Germania ale companiei Thomas Cook, inclusiv brandurile Intourist, Öger Tours, Bucher Reisen și Neckermann Reisen. Această achiziție a consolidat poziția Anex Tour în Europa de Est și Asia.

EXCLUSIV Cel mai mare grup de turism din lume, în România CITEȘTE ȘI EXCLUSIV Cel mai mare grup de turism din lume, în România

Intourist este cel mai vechi touroperator din Rusia, cu o istorie de peste 90 de ani. Compania a fost fondată în 1929 de autoritățile sovietice, cu scopul de a organiza vizite controlate pentru turiștii străini în URSS. După prăbușirea Uniunii Sovietice, compania a fost privatizată.

Intourist fusese achiziționat de Thomas Cook de la holdingul Sistema, deținut de miliardarul rus Vladimir Yevtushenkov.

În 2024, grupul polonez eSky a achiziționat marca globală Thomas Cook de la Fosun Tourism Group, pe care o deținea din 2019.

FOTO Tranzacție - Holdingul german Mutares cumpără o nouă fabrică în România CONFIRMARE CITEȘTE ȘI FOTO Tranzacție - Holdingul german Mutares cumpără o nouă fabrică în România CONFIRMARE

Tranzacția a vizat operațiunile online și brandul Thomas Cook în Regatul Unit, Olanda și Belgia, fără legătură cu subsidiarele achiziționate de Anex Tour în 2019.

EXCLUSIV FOTO Unul dintre cei mai mari touroperatori din Europa de Est și Asia își pregătește intrarea în România

Astfel, grupul Anex, cu sediul central în Antalya, Turcia, operează prin mai multe branduri turistice precum: Anex Tour, brandul principal de touroperare, Intourist în Rusia și Öger Tours, Bucher Reisen și Neckermann Reisen, în Germania.

FOTO ANUNȚ Serviciile de pe aplicația Tazz vor fi mutate. Mesaj către clienți CITEȘTE ȘI FOTO ANUNȚ Serviciile de pe aplicația Tazz vor fi mutate. Mesaj către clienți

Grupul mai deține și companii aeriene, precum Azur Air, companie aeriană charter, prezentă în Rusia, Ucraina și Germania, și Neos, o companie aeriană italiană, dar și mai multe hoteluri.

Investițiile grupului Anex au fost extinse și către domeniul energetic, în proiecte hidroelectrice și solare.

viewscnt
Afla mai multe despre
anex tour
anex tourism group