Intrarea Lululemon pe piața românească a fost anunțată anterior de Profit.ro ca pregătită.
Primul magazin Lululemon din Grecia va fi inaugurat sâmbătă, în cartierul Kolonaki din Atena, urmat, în iunie, de un magazin în mall-ul de lux Golden Hall, de asemenea în Atena.
Tot în iunie este așteptată și deschiderea primului magazin Lululemon în România, situat, cum a relatat Profit.ro, la etajul 1 al mall-ului Băneasa Shopping City, din București.
Magazinul va avea o suprafață de aproximativ 600 de metri pătrați.
La finele anului trecut, Lululemon a anunțat cea mai mare expansiune a sa într-un singur an, cu ținta de a intra pe șase noi piețe până în decembrie 2026, inclusiv în România.
Primele magazine în cadrul strategiei au fost deschise în martie, în Polonia și Ungaria. Pe lângă țările menționate, brandul vrea să intre anul acesta în Austria și India.
Extinderea în Europa este implementată în parteneriat cu Arion Retail, în baza unui acord de franciză.
Cu sediul la Amsterdam, Arion Retail dezvoltă un portofoliu extins de mărci internaționale în 14 țări europene.
Compania, deținută de conglomeratul israelian de modă Irani Corp., și-a deschis filială în România în februarie.
Lululemon Athletica este înregistrată în Delaware, SUA și are sediul la Vancouver, Canada. Compania operează o rețea de peste 850 de magazine pe mai mult de 30 de piețe, având 39.000 de angajați și venituri anuale de peste 11 miliarde de dolari.
Brandul a fost fondat în 2000 de miliardarul americano-canadian Dennis „Chip“ Wilson, creditat cu o avere de 5,4 miliarde de dolari de revista americană Forbes. Wilson deține în prezent un pachet de 8,7% din acțiunile Lululemon, fiind cel mai mare acționar individual al companiei.

















