AmRest Coffee SRL, compania care operează cafenelele Starbucks în România, a raportat pentru 2025 o cifră de afaceri de 198,6 milioane de lei (circa 40 milioane euro), în scădere cu aproximativ 1% față de 2024.
Este al treilea an consecutiv de declin al vânzărilor, după nivelul atins în 2023, cel mai bun an din istoria rețelei pe piața locală din perspectiva rulajului.
Evoluția profitabilității a fost însă mult mai abruptă. După un profit net de aproximativ 1,2 milioane de lei în 2024, compania a trecut pe pierdere în 2025, raportând un rezultat negativ de circa 14 milioane de lei.
Este prima pierdere din 2020 încoace, anul pandemiei, când Starbucks România consemna un minus de 8,6 milioane de lei.
2025 marchează și cea mai mare pierdere din ultimul deceniu. Compania mai înregistrase rezultate negative doar în 2015 (-1,8 milioane lei) și în 2020, în timp ce în restul anilor a fost pe profit.
Profitul net a evoluat astfel de la 20,2 milioane de lei în 2022 (cel mai bun an din ultimul deceniu din punct de vedere al profitabilității), la circa 12 milioane în 2023, 1,2 milioane în 2024, pentru a ajunge pe pierdere în 2025.
Numărul mediu de angajați a continuat să scadă ușor, până la 620 persoane în 2025, minus 3% față de anul anterior.
Starbucks operează în România prin grupul polonez AmRest Holdings, care deține franciza brandului american din 2015 și coordonează dezvoltarea rețelei la nivel local și regional.
În ultimul an, rețeaua a continuat un proces de optimizare și repoziționare a portofoliului de unități.
Starbucks a închis mai multe cafenele din București, inclusiv locația de la Hanul lui Manuc, decizie confirmată anterior de companie într-un răspuns transmis către Profit.ro, în care reprezentanții au explicat că aceste măsuri fac parte dintr-un proces de evaluare și optimizare a rețelei de magazine, în paralel cu identificarea de noi oportunități de dezvoltare pe piața locală.
„Putem confirma că două unități au fost recent închise, în urma unei evaluări de rutină, ca parte a procesului nostru obișnuit de analiză și optimizare a rețelei de magazine.
Pe măsură ce continuăm să căutăm oportunități de a ne extinde prezența în România, evaluăm constant atât locațiile existente, cât și potențiale noi locații”, au transmis atunci reprezentații Starbucks pentru Profit.ro.
În același timp, compania a continuat expansiunea.
Recent, Starbucks a deschis primul său drive-thru din Cluj-Napoca, în cadrul URBANO Shopping & Living, într-un proiect care marchează o nouă etapă în adaptarea formatelor de vânzare la piața locală.
„România este o piață cu un potențial ridicat și o semnificație aparte pentru brandul Starbucks”, a declarat Mateusz Sielecki, Brand President Starbucks la AmRest, subliniind continuarea investițiilor și interesul pentru extinderea rețelei în România.
La nivel global, Starbucks continuă expansiunea în piețele internaționale, cu mii de noi deschideri anual, în special în afara Statelor Unite.
Starbucks operează în România prin grupul polonez AmRest Holdings, care deține franciza La nivel global, Starbucks continuă expansiunea pe piețele internaționale, cu mii de noi deschideri anual, în special în afara Statelor Unite.

















