YouTube a decis să ia o nouă măsură nepopulară, în încercare de a determina mai mulți utilizatori să plătească abonament, în loc să folosească versiunile gratuite.
Dacă până acum toți utilizatorii YouTube Music, indiferent dacă plăteau abonament sau foloseau versiunea gratuită, aveau acces la versurile melodiilor, de acum înainte această funcție va fi rezervată plătitorilor.
CITEȘTE ȘI Două noi iPad-uri sunt pregătite de lansareUtilizatorii care folosesc versiunea cu reclame, pentru care nu plătesc abonament, vor mai putea vedea doar cinci versuri pe lună, după care aplicația le va mai afișa doar primele câteva rânduri din versuri și îi va „împinge” să se aboneze pentru a vedea restul.
Restricționarea accesului la versuri nu este neapărat o surpriză, fiind cunoscut faptul că acesta este testat deja de câteva luni și că urma să fie pus în practică.
Acesta reprezintă o continuare a șirului de măsuri nepopulare luate de YouTube în ultimii ani pentru a-și impune modelul de business.
Pe de o parte, platforma afișează un foarte mare număr de reclame din care câștigă foarte mulți bani, iar pe de altă parte încearcă să împingă utilizatorii către plata abonamentelor care-i scapă de reclame și le oferă acces la anumite funcții suplimentare.
Anul trecut, YouTube a câștigat peste 60 de miliarde de dolari din reclame și abonamente.
















