CEO-ul Steve Huffman spune că Reddit va declanșa o verificare automată a conturilor și că, în cazul conturilor „dubioase” se vor face verificări suplimentare.
Verificările suplimentare se vor face cu instrumentele de identificare valabile pe dispozitivele mobile, precum Face ID sau passkey-uri. Reddit spune că ia în calcul și metode alternative, precum scanare oculară cu World ID.
Conturile care vor pica și verificările suplimentare, ar putea fi blocate, spune șeful platformei.
Practic, Reddit vrea să depisteze boții care postează în cadrul platformei, încercând să treacă drept oameni obișnuiți, fără etichete prin care utilizatorii reali să afle că au de-a face cu un bot.
Conform noilor reguli ale platformei „boții buni” vor fi etichetați cu „APP” (Automated Posting Protocol), tocmai ca utilizatorii să facă ușor distincția între boți și oameni.
„Internetul are nevoie de astfel de soluții de verificare, care separă informațiile conturilor și datele de utilizare de identitatea oamenilor” (pentru protejarea intimității) spune Huffman.
Reddit ține să facă distincția între acest sistem de verificare a umanității și sistemele de verificare a vârstei, pe care le impun din ce în ce mai multe țări.
















