O nouă ofensivă a UE pentru protejarea minorilor online

Uniunea Europeană a lansat o nouă ofensivă pentru protejarea minorilor online, vizând patru site-uri pornografice pentru neîndeplinirea măsurilor de verificare a vârstei utilizatorilor lor.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
O nouă ofensivă a UE pentru protejarea minorilor online

Comisia Europeană a anunțat că suspectează Pornhub (o filială a grupului Aylo), Stripchat, XNXX și XVideos de încălcarea obligațiilor lor privind protecția tinerilor.

Executivul european, care a deschis o anchetă asupra acestor site-uri pentru adulți în mai 2025, le acuză în concluziile sale preliminare că nu au implementat „măsuri eficiente” pentru verificarea vârstei pentru a împiedica minorii să acceseze conținutul lor, așa cum prevede Regulamentul European privind Serviciile Digitale (DSA), scrie News.ro.

O țară întreagă s-a uitat la Prima TV la meciul României CITEȘTE ȘI O țară întreagă s-a uitat la Prima TV la meciul României

Într-adevăr, acestea pur și simplu le cer utilizatorilor să confirme cu un singur clic că au vârsta legală, fără a verifica dacă acesta este de fapt cazul.

„Mesajul este foarte clar: dacă aceste platforme pornografice doresc să continue să funcționeze în Europa, trebuie să aibă măsuri implementate pentru a verifica cu adevărat vârsta utilizatorilor lor”, a explicat Henna Virkkunen, vicepreședinta Comisiei Europene.

Comisia critică, de asemenea, aceste site-uri pentru că nu au evaluat în mod corespunzător riscurile pe care le prezintă pentru minori.

„Sunt mai preocupate de riscurile la adresa afacerii și reputației lor decât de protejarea minorilor”, a declarat oficialul.

Aceste acuzații preliminare ar putea duce la amenzi usturătoare împotriva site-urilor în cauză, care se ridică la până la 6% din veniturile lor globale anuale.

Interzicerea rețelelor sociale, testată de Marea Britanie pe sute de adolescenți CITEȘTE ȘI Interzicerea rețelelor sociale, testată de Marea Britanie pe sute de adolescenți

Însă, înainte de a ajunge la acest punct, editorii acestor site-uri, cu sediul în Cipru și Republica Cehă, vor avea ocazia să se apere în fața Comisiei și să propună măsuri pentru a aborda problemele ridicate.

Contactată de AFP, XVideos a acuzat Bruxelles-ul că încearcă să-i distrugă afacerea „fără motiv”, deoarece, dacă ar impune verificarea vârstei, minorii ar merge pur și simplu pe „site-uri mai puțin sigure, care scapă oricărei forme de reglementare”.

În paralel, Bruxelles-ul a decis să deschidă o nouă anchetă, din nou în cadrul Legii privind siguranța discriminării (DSA) și privind protecția minorilor, de data aceasta vizând Snapchat, aplicația populară în rândul utilizatorilor foarte tineri și cunoscută pentru mesajele sale efemere.

Bruxelles-ul vrea să verifice dacă rețeaua socială deținută de compania americană Snap Inc., care avea 97 de milioane de utilizatori în UE la sfârșitul anului 2025, inclusiv peste 28 de milioane în Franța, își expune cei mai tineri utilizatori la tentative de manipulare în scopuri sexuale sau recrutare pentru activități infracționale, în special permițând adulților de pe site să se prezinte drept adolescenți.

Comisia Europeană va examina, de asemenea, măsurile luate de Snapchat pentru a preveni vânzarea de produse ilegale (droguri, arme, etc.) sau de produse a căror vânzare către minori este interzisă în UE, cum ar fi alcoolul și țigările electronice, prin intermediul platformei sale.

De asemenea, critică compania pentru lipsa unui sistem de verificare a vârstei pentru utilizatorii săi, deoarece Snapchat necesită doar o simplă solicitare de verificare a vârstei, chiar dacă serviciile sale sunt rezervate oficial utilizatorilor cu vârsta peste 13 ani. Comisia consideră, de asemenea, că setările sale de confidențialitate a datelor nu sunt suficient de protectoare.

„Snapchat nu pare să fi înțeles că DSA impune standarde ridicate de securitate pentru toți utilizatorii. Datorită acestei investigații, vom examina îndeaproape dacă această platformă respectă legislația noastră”, a avertizat Henna Virkkunen.

FOTO Amenzi pentru restaurante și baruri unde se fuma în interior CITEȘTE ȘI FOTO Amenzi pentru restaurante și baruri unde se fuma în interior

„Siguranța și bunăstarea tuturor utilizatorilor reprezintă o prioritate, iar echipele noastre lucrează de ani de zile pentru a le consolida”, a răspuns un purtător de cuvânt al Snapchat, asigurând că firma va „coopera pe deplin” pe parcursul anchetei.

Autoritatea franceză de reglementare, Arcom, a salutat ancheta, menționând că, potrivit propriului observator al audienței platformei online, în Franța, persoanele sub 13 ani „aproape jumătate dintre utilizatorii de internet (46%) vizitează Snapchat cel puțin o dată pe lună”.

Această procedură ar putea duce, de asemenea, în cele din urmă la o posibilă sancțiune împotriva Snap, deși este prea devreme pentru a prezice rezultatul.

Virkkunen a salutat, de asemenea, condamnarea Instagram și YouTube, filiale ale giganților tehnologici Meta și Google, într-un proces istoric privind dependența de rețelele sociale în Statele Unite.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2460 +0.0074+0.14 %
1 USD4.5981 +0.0275+0.60 %
1 GBP6.0799 +0.0321+0.53 %
1 CHF5.6772 +0.0148+0.26 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite