În urmă cu un trimestru, HP calcula că memoria și stocarea reprezintă între 15% și 18% din costul cu componentele care compun un PC.
Aceeași companie spune că scumpirea memoriilor face ca acum aceasta să reprezinte deja 35% din costul cu asamblarea unui PC.
Compania americană spune că, din această cauză, va fi nevoită să scumpească PC-urile. Înainte de HP, Samsung, care este unul din marii producători de cipuri și memorii, a emis un avertisment similar.
Criza memoriilor vine ca urmare a cererii foarte mari create de centrele de date dezvoltate de companiile de tehnologie pentru modelele lingvistice de inteligență artificială generativă.
Din cauza cererii dinspre centrele de date, mulți producători și-au reorientat producția și au redus prioritatea produselor pentru consumatori, care sunt acum mai greu de găsit și mai scumpe.
HP și alții avertizează că această criză va continua anul acesta și cel puțin anul viitor, până când producătorii de memorii își vor extinde suficient capacitatea de producție. Asta dacă nu cumva cerea dinspre centrele de date va crește și mai mult.
















