Astronauții NASA își vor lua smartphone-urile cu ei în spațiu

NASA a anunțat că va permite astronauților care fac parte din misiunile Crew-12 și Artemis II să-și ia smartphone-urile în spațiu pentru a fotografia și filma cu acestea.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Astronauții NASA își vor lua smartphone-urile cu ei în spațiu

„Le oferim echipajelor noastre instrumentele necesare pentru a surprinde momente speciale pentru familiile lor și pentru a împărtăși imagini și videoclipuri inspiratoare cu lumea” scrie administratorul NASA Jared Isaacman.

Crew-12 urmează să realizeze al doisprezecelea zbor operațional din cadrul Programului Comercial al Echipajelor NASA și al 20-lea zbor orbital cu echipaj uman al unei nave spațiale Crew Dragon.

Apple se pregătește să lanseze iPhone 17e CITEȘTE ȘI Apple se pregătește să lanseze iPhone 17e

Artemis II, de cealaltă parte, este o misiune mult mai importantă, care-și propună să trimită un echipaj de astronauți pe Lună, pentru prima oară din 1972 până acum.

Dacă fotografii din spațiu cu smartphone-ul au mai fost realizate, Artemis II va face, în premieră, fotografii cu smartphone-ul de pe suprafața Lunii.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2460 +0.0074+0.14 %
1 USD4.5981 +0.0275+0.60 %
1 GBP6.0799 +0.0321+0.53 %
1 CHF5.6772 +0.0148+0.26 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite