Astronauții misiunii Artemis II au voie să fotografieze cu smartphone-uri

Misiunea NASA care își propune să treacă în zbor pe lângă Lună este una dintre primele în care astronauții au voie să folosească smartphone-uri.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Astronauții misiunii Artemis II au voie să fotografieze cu smartphone-uri

Agenția spațială americană și-a dotat astronauții cu iPhone-uri, așa cum s-a văzut și pe filmările de la bord făcute de aceștia, în care un iPhone argintiu este văzut plutind.

VEZI AICI VIDEO&FOTO Primele imagini cu Pământul trimise de astronauții Artemis II, aflați în drum spre Lună

Încă din martie, fiecare astronaut a primit câte un iPhone modificat. Acestea nu se pot conecta la internet sau folosi conexiuni Bluetooth. Rolul lor este, în principiu, de a face fotografii sau de a filma.

Amazon încearcă să cumpere Globalstar CITEȘTE ȘI Amazon încearcă să cumpere Globalstar

„Le oferim echipajelor noastre instrumentele necesare pentru a surprinde momente speciale pentru familiile lor și pentru a împărtăși imagini și videoclipuri inspiratoare cu lumea”, a declarat Jared Isaacman, administratorul NASA.

Până acum, smartphone-urile iPhone 17 Pro Max au fost folosite pentru a face poze și filmări prin fereastra navei.

iPhone-urile nu însă, singurele dispozitive pe care astronauții le au la dispoziție. Aceștia mai au în dotare două DSLR-uri Nikon D5 și patru camere GoPro Hero 11.

Cum gestionezi profiluri și recomandări în Prime Video ca să nu devină haos în familie CITEȘTE ȘI Cum gestionezi profiluri și recomandări în Prime Video ca să nu devină haos în familie

Pentru a fi permise la bord, dispozitivele electronice trebuie să treacă un complex proces de aprobare în patru etape, ce are în vedere inclusiv securitatea și siguranța la bord.

Apple spune că nu avut nicio implicare în procesul de aprobare, dar că este pentru prima oară când un iPhone ajunge fie folosit în mod extins pe orbita planetei și dincolo de aceasta.

Oamenii nu au mai ajuns pe suprafața Lunii de la misiunea Apollo 17 din 1972, o realizare dificilă pe care NASA își propune să o repete în 2028 la polul sud lunar, accidentat.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2592 +0.0036+0.07 %
1 USD4.5281 +0.0139+0.31 %
1 GBP6.0899 +0.0102+0.17 %
1 CHF5.7371 -0.0061-0.11 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite