După ce ani de zile a denunțat legăturile pe care angajați din sistemul public le au cu Big Pharma, Robert Kennedy Jr. Face o mișcare care ar fi de natură să slăbească aceste consexiuni.
Tuturor angajaților de la Departamentul pentru Sănătate și Servicii Sociale (HHS), care este condus de Robert Kennedy jr., li s-au oferit vineri seara beneficii de până la 25.000 de dolari ca să plece voluntar, potrivit unei persoane care a primit e-mailul și unui oficial al administrației, relatează NBC News, preluată de News.ro.
Cei aproximativ 80 000 de angajați ai agenției au primit vineri seară un e-mail nesemnat prin care li se oferea o „plată de stimulare a plecării voluntare”, cu un termen limită de răspuns stabilit pentru vineri, 14 martie. Casa Albă și Departamentul de Sănătate și Servicii Sociale nu au răspuns imediat la o cerere de comentarii, precizează NBC.

În februarie, în timpul unui interviu acordat emisiunii „Ingraham Angle” de la Fox News, secretarul pentru sănătate și servicii sociale Robert F. Kennedy Jr. a declarat că are o „listă generică” de angajați ai departamentului pe care ar dori să îi vadă îndepărtați. „Dacă ați fost implicați în știința bună, nu aveți de ce să vă faceți griji”, a spus Kennedy.
„Dacă vă pasă de sănătatea publică, nu aveți de ce să vă faceți griji. Dacă sunteți acolo și lucrați pentru industria farmaceutică, atunci aș spune că ar trebui să vă mutați și să lucrați pentru industria farmaceutică”, a declarat Kennedy. HHS supraveghează Centrele pentru servicii Medicare și Medicaid, care oferă asigurări de sănătate pentru o parte semnificativă a populației americane. Agenția supervizează, de asemenea, Centrele pentru controlul și prevenirea bolilor (CDC), care au suferit reduceri substanțiale ale forței de muncă luna trecută.

Experții au avertizat că reducerile la HHS l-ar putea împiedica pe Kennedy să-și promoveze propriile priorități, inclusiv de a face schimbări în politicile privind vaccinurile și de a elimina alimentele nesănătoase.
Voluntary Separation Incentive Payment Authority, cunoscută și sub denumirea de „buyout authority”, permite agențiilor care reduc personalul sau se restructurează să ofere angajaților plăți forfetare de până la 25 000 de dolari ca stimulent pentru a-și da demisiile. În ianuarie, administrația Trump a făcut o ofertă similară pentru aproximativ 2 milioane de lucrători federali, o ofertă pe care Casa Albă a declarat ulterior că aproximativ 75.000 de persoane au acceptat-o.