Grupul L’Oréal ar putea evita efectele cele mai dure ale războiului tarifar cu SUA, a declarat CEO-ul său, Nicolas Hieronimus, într-un interviu pentru CNBC. Acesta a avertizat, totuși, că impactul prețurilor ar putea afecta consumatorii, transmite CNBC.
Hieronimus a afirmat că nu este ”prea îngrijorat” de efectul tarifelor impuse de administrația de la Casa Albă asupra L’Oréal, deoarece majoritatea produselor vândute în SUA sunt fabricate chiar în această țară. Totuși, unele produse de lux, precum parfumurile, sunt exportate din Europa, scrie News.ro.

”În prezent, această categorie nu este supusă tarifelor. Dacă vor fi introduse? Ei bine, vom găsi soluții. Avem putere de stabilire a prețurilor și există și efectul valutar – dolarul este mai puternic,” a explicat CEO-ul.
El a adăugat că tarifele sunt gestionabile ”atât timp cât nu devin un război comercial global”.
Reacția la noile tarife impuse de Trump
Comentariile lui Hieronimus vin după ce fostul președinte Donald Trump a impus tarife de 25% pe importurile din Canada și Mexic și tarife de 10% pe produsele chinezești, încercând să reducă deficitul comercial al SUA. Washingtonul a amenințat și cu impunerea de taxe suplimentare asupra importurilor din Europa.
Performanța L’Oréal
L’Oréal, care deține branduri precum Maybelline, Garnier și La Roche-Posay, a avut un an 2024 solid, într-o piață a frumuseții aflată în normalizare. Cu toate acestea, compania a dezamăgit în ultimul trimestru, când vânzările like-for-like au crescut cu doar 2,5%, în scădere față de trimestrul anterior.
În Statele Unite, vânzările din T4 au fost slabe, nereușind să compenseze scăderea cererii din China. Cu toate acestea, Hieronimus rămâne optimist în privința perspectivelor de creștere din America de Nord în 2025:
”Fundamentele economiei sunt solide. Avem doar 13% cotă de piață, așa că nu depindem doar de creșterea pieței, ci și de capacitatea noastră de a atrage noi consumatori.”

Rezistență pe piața europeană
Performanța L’Oréal în Europa a rămas puternică, regiunea fiind cel mai mare contributor la creșterea din 2024, cu vânzări like-for-like în creștere cu 8,2%.
Cu toate acestea, Hieronimus consideră că Uniunea Europeană este prea concentrată pe reglementări și nu suficient pe inovare:
”Cred și sper – și asta percep din întâlnirile mele cu politicienii europeni – că noua administrație Trump și accentul său pe competitivitate vor fi impulsul necesar.”
Provocările din China
China a fost un motor de creștere pentru L’Oréal și multe companii de lux în ultimii ani, dar cererea a scăzut din cauza mai multor factori, inclusiv: campanii anti-corupție, pandemia de COVID-19, inflația, încetinirea cererii interne, tulburările geopolitice globale.
Hieronimus nu se așteaptă la o revenire semnificativă în 2025, dar este optimist pe termen lung:
”Nu cred că acest an va aduce schimbări majore față de 2024, dar sunt convins că vom primi vești bune din China în lunile și anii următori.”
Concurență și inovație
L’Oréal, cel mai mare producător de cosmetice din lume ca venituri și capitalizare bursieră, se confruntă cu o concurență tot mai mare, atât din partea grupurilor de lux precum Hermès și Kering, care își lansează propriile linii de beauty, cât și din partea startup-urilor digitale, care atrag clienți prin rețelele sociale.
Hieronimus pariază pe inovație pentru a menține L’Oréal în top:
”În fiecare an, 10-15% din veniturile noastre provin din produse noi. Trebuie să surprindem și să încântăm consumatorii. Nimeni nu ne spune că are nevoie de un nou ruj lucios sau de o vopsea de păr mai strălucitoare – cererea trebuie stimulată prin inovație.”
După achiziția unei participații de 10% în Galderma, specialist în proceduri estetice injectabile, L’Oréal explorează piața clinicilor de estetică din America de Nord și China. CEO-ul a precizat că decizia de a investi mai departe va fi luată ulterior, subliniind importanța „observării și înțelegerii pieței” înainte de a lua măsuri.
L’Oréal se pregătește, de asemenea, să facă anunțuri importante despre nutricosmetice în cursul acestui an.