Combinatul siderurgic Liberty Galați intră în concordat preventiv, procedura de evitare a insolvenței.
Procedura concordatului preventiv este una de salvgardare, prin care debitorii aflați în stare de dificultate financiară, dar nu de insolvență în acest moment, pot ajunge la un acord formal cu creditorii lor cu privire la plata datoriilor și prin care pot asigura continuitatea și viabilitatea companiei, astfel încât aceasta să fie capabilă să își stingă datoriile și continue activitatea.
Mesajul companiei
În contextul schimbărilor geopolitice, al noilor tarife impuse de SUA asupra importurilor de oțel și în lipsa unor măsuri reale de protecție a industriei siderurgice la nivelul Uniunii Europene, LIBERTY Galați anunță o etapă importantă în procesul de consolidare financiară: inițierea unei proceduri de concordat preventiv, cu rolul de a stabiliza business-ul, de a optimiza alocarea resurselor și de a deschide noi oportunități de investiții.

Acest proces va avea un impact pozitiv pe termen lung asupra angajaților, partenerilor de business și operațiunilor companiei. Acțiunile LIBERTY Galați au scopul de a asigura sustenabilitatea businessului, de a proteja viitorul companiei și de a reporni operațiunile de producție de la Galați.
Radu Ionescu, Director General LIBERTY Galați, a declarat: “În actualele condiții ale pieței, afectate de războiul prelungit din Ucraina, de prețurile mari ale energiei și de importurile uriașe din afara UE care au inundat Europa, precum și în contextul noilor tarife impuse de SUA asupra importurilor de oțel și lipsei unor măsuri reale de protecție a industriei siderurgice la nivelul Uniunii Europene, noua procedură va permite LIBERTY Galați să aloce toate resursele financiare aflate la dispoziție pentru repornirea operațiunilor și creșterea producției la un nivel sustenabil.”
Principalul producător de oțel din România, LIBERTY Galați are 4.500 de angajați, o capacitate de producție de oțel lichid de 3 milioane de tone pe an și o cifra de afaceri care poate ajunge la 7 miliarde de lei pe an.
”Suntem dependenți de creditul de la Exim. În prima parte a creditului am rezolvat contractorii și energia. A doua parte a creditului a întârziat, dar ne așteptăm ca foarte curând fondurile să fie disponibile ca să repornim”, a răspuns conducerea Liberty Galați, conform Monitorul de Galați.

Conducerea Liberty Galați le-a mai spus sindicaliștilor că în Portul Constanța sunt disponibile brame care vor fi aduse pentru a porni laminoarele și că activitatea poate fi pornită după 7 zile de la accesarea celei de-a doua părți a împrumutului.
Au mai fost date asigurări că siderurgiștii gălățeni nu vor fi trimiși în șomaj tehnic.
Recent, statul român a intrat în Consiliul de Administrație al combinatului siderurgi, prin numirea în această funcție a lui Dan Sandu, directorul general al Băncii de Investiții și Dezvoltare.
Banca este controlată de Ministerul de Finanțe.

Acest memorandum apare după ce reprezentanții companiilor siderurgice s-au plâns că sectorul se confruntă cu o situație economică dificilă.
După cum a relatat Profit.ro, și Sanjeev Gupta, omul de la vârful conglomeratului GFG Alliance, care deține cel mai mare producător siderurgic din România, combinatul Liberty Galați (fostul Sidex), s-a întâlnit cu vicepremierul Marian Neacșu. Combinatul a raportat o pierdere pe anul 2023 de 2,2 miliarde de lei, aproape triplă în comparație cu cea din 2022, de 821,5 milioane lei, pusă pe seama prețurilor foarte mari la energie, a subvențiilor acordate în alte țări sectorului siderurgic, care au ieftinit importurile, precum și a războiului din Ucraina, care a dus la întreruperea lanțului de aprovizionare și la creșterea cotațiilor în domeniu.