Cel mai mare conglomerat din Turcia va produce la Mediaș peste 800 de blindate pentru Armata României

Auto/Transporturi   
Cel mai mare conglomerat din Turcia va produce la Mediaș peste 800 de blindate pentru Armata României

Compania Otokar va livra peste 1.000 blindate Armatei României, intrând acum într-o asociere de tip „joint venture” cu Automecanica Mediaș.

Peste 800 de blindate vor fi realizate la Mediaș în baza acestei înțelegeri.

Otokar, divizia producătoare de sisteme de apărare a celui mai mare conglomerat din Turcia, Koç Group, a făcut un pas important în proiectul „1059 COBRA II ATBTU”, prin care va furniza Ministerului Apărării Naționale din România blindate COBRA II 4×4 ATBTU.

Urmărește-ne și pe Google News
ANUNȚ Noi reguli de înmatriculare a mașinilor vor fi introduse și în România CITEȘTE ȘI ANUNȚ Noi reguli de înmatriculare a mașinilor vor fi introduse și în România

Otokar a semnat un acord de joint venture (JV) cu una dintre cele mai importante companii de apărare din România, Automecanica S.A., pentru a produce local, în România, aceste vehicule blindate, contribuind astfel la dezvoltarea capabilităților de apărare ale țării, transmite compania turcă.

Joint venture-ul va produce vehicule blindate Otokar COBRA II 4×4 și va desfășura activități precum inginerie, marketing și servicii post-vânzare.

Conform acordului semnat, atât Otokar Land Systems SRL, cât și Automecanica S.A. vor deține fiecare câte 50% din compania mixtă. Alte cinci companii românești sunt parte a proiectului: Romtech, Interactive Systems & Business Consulting, Pro Optica, Interactive Software și Blue Space, scrie monitorulapararii.ro.

VIDEO BYD a lansat modelul de lux Denza Z cu care se poziționează în concurență cu Porsche sau Mercedes-Benz CITEȘTE ȘI VIDEO BYD a lansat modelul de lux Denza Z cu care se poziționează în concurență cu Porsche sau Mercedes-Benz

„Otokar este cel mai mare exportator de sisteme terestre din Turcia” și a subliniat acest acord ca fiind „unul dintre cei mai importanți pași în strategia de creștere a Otokar în industria de apărare.

Fiind un jucător/furnizor global, Otokar operează cu mândrie în numeroase regiuni din întreaga lume, cu vehiculele noastre militare aflate în serviciu activ în peste 40 de țări.

Ca parte a proiectului nostru în desfășurare în România, suntem încântați să anunțăm semnarea acordului de înființare a noii noastre companii de tip “joint venture”, care va produce vehiculele legendare COBRA II, în România.

BMW va integra DeepSeek în noile sale vehicule vândute în China, începând din acest an CITEȘTE ȘI BMW va integra DeepSeek în noile sale vehicule vândute în China, începând din acest an

Această etapă reprezintă unul dintre reperele majore în strategia de extindere a Otokar pe piețele globale.

Otokar își propune să transforme România într-un hub strategic pentru operațiunile sale din întreaga Europă”, spune Aykut Özüner, CEO Otokar.

„Suntem una dintre cele mai capabile companii din industria de apărare a României. Automecanica S.A. este încântată să consolideze această alianță strategică cu Otokar.

Această colaborare reprezintă un pas important în sprijinirea Forțelor Armate Române și în stimularea economiei naționale, prin activitatea fabricii noastre.

Angajamentul nostru ferm față de acest proiect este incontestabil — acest parteneriat va juca un rol esențial în dezvoltarea capacităților locale de apărare ale României”, spune Andrei Scobiola, CEO Automecanica.

viewscnt
Afla mai multe despre
otokar
automecanica
blindate