Cifra de afaceri a grupului Renault a crescut în 2024, la fel și marja operațională, în timp ce rezultatul net al companiei a scăzut, din cauza impactului Nissan, care a raportat pierderi în anul 2024.
Președintele american Donald Trump transmite că nu este mulțumit de producătorul de avioane Boeing și avertizează că administrația sa ar putea fi nevoită să caute o altă opțiune la avioanele Air Force One, relatează Reuters.
Șeful Renault Group, Luca de Meo, a anunțat că Dacia va lansa, în 2027, un nou automobil electric produs în Europa.
Retailerul german Lidl continuă investițiile pe plan local prin deschiderea a două noi magazine, în Cisnădie și Hârșova.
Microsoft a dezvăluit un nou cip care, potrivit companiei, demonstrează că computerele cuantice ar putea deveni realitate în "câțiva ani, nu în decenii", transmite Reuters.
Proba de performanță a locomotivei electrice cu motoare asincrone a presupus tractarea a 16 vagoane de călători pe ruta București – Cernavodă și retur. Evenimentul a avut loc după vizita tehnică a oficialilor Comisiei Europene, organizată în România în perioada 10-14 februarie, în cadrul căreia RELOC a prezentat cu succes performanțele locomotivei ELASMO.
În colaborare cu Nvidia și reunind cercetători de la Universitatea Stanford, UC Berkeley și UC San Francisco, Arc Institute a creat cel mai mare model AI pentru biologie, numit Evo 2.
Compania ungară Duna Aszfalt Zrt va achiziționa Euro Strada SRL, firmă cu sediul în Brașov, specializată în construcția de drumuri și poduri. Valoarea tranzacției nu este publică.
Recomandarea noastră de astăzi, Scaia Garganega-Chardonnay 2023, este un vin proaspăt și parfumat, de la crama Sant' Antonio.
Pentru a se confirma cu nou legislație europeană pentru servicii digitale, Apple a trebuit să scoată în jur de 135.000 de aplicații care nu sunt însoțite de informațiile comerciale.