BDO Audit, fost auditor City Insurance, a câștigat împotriva ASF

Asigurări    
BDO Audit, fost auditor City Insurance, a câștigat împotriva ASF

Compania BDO Audit a câștigat la Curtea de Apel București în dosarul privind anularea unei decizii a Autorității de Supraveghere Financiară (ASF) din anul 2021, prin care instituția a dispus retragerea aprobării pentru activitatea de auditor financiar la societățile de asigurări. În plus, magistrații au obligat ASF să plătească BDO Audit cheltuieli de judecată în cuantum de 15.100 lei.

Înainte de a fi prezentată aici, informația a fost anunțată cu mult înainte pe Profit Insider

Decizia instanței poate fi atacată cu recurs de ambele părți, conform datelor Profit.ro.

Urmărește-ne și pe Google News
Cotele la casele de pariuri pentru candidații la Președinția României - luptă strânsă la vârf. Nicușor Dan și Crin Antonescu au aceeași cotă CITEȘTE ȘI Cotele la casele de pariuri pentru candidații la Președinția României - luptă strânsă la vârf. Nicușor Dan și Crin Antonescu au aceeași cotă

BDO Audit a auditat situațiile financiare pentru anii 2017 - 2019 în cazul City Insurance, companie căreia ASF i-a retras autorizația de funcționare în septembrie 2021, plus constatarea stării de insolvență și promovarea cererii privind deschiderea procedurii falimentului împotriva acesteia. Mai multe detalii AICI.

Decizia ASF a fost motivată de faptul că BDO Audit și alți doi auditori ai City Insurance nu ar fi semnalat că asigurătorul nu are bani în cont pentru a îndeplini cerințele de capital. Ulterior, instituția a transmis că a descoperit că un cont al asigurătorului declarat în Elveția, care ajuta compania la solvabilitate, nu exista.

BDO Audit a fost înființată în urmă cu 30 de ani și este controlată de 10 persoane fizice.

FOTO CJ Bihor a semnat cu Lufthansa. Compensație din partea statului CITEȘTE ȘI FOTO CJ Bihor a semnat cu Lufthansa. Compensație din partea statului

La nivelul anului 2023, compania a consemnat venituri de 36,8 milioane de lei și un profit net de 10,7 milioane de lei.

viewscnt
Afla mai multe despre
bdo audit
asf
dosar