Statul a alocat pentru programul ”Noua Casa” un buget de doar 500 de milioane de lei în 2025, față de un miliard de lei, anul trecut.
Pentru „Noua Casă”, statul garantează până la 60% din valoarea creditului persoanelor care nu au deținut nici o locuință până la momentul solicitării sau celor care dețin o locuință mai mică decât 50 mp, arată Rador.
Avansul minim este de 5% pentru locuințele sub 70.000 de euro. Garanția este oferită de stat.
Dacă un client nu își achită ratele, banca poate solicita statului plata garanției, în cazul în care întârzierea depășește 90 de zile.
Principalul dezavantaj al acestui program îl constituie faptul că beneficiarii nu pot opta pentru o dobândă fixă.
Lansat în 2009 sub numele de Prima Casă, programul guvernamental a adunat până în prezent 330.875 de garanții și promisiuni de garantare acordate celor care au accesat finanțarea.