Au început lucrările de modernizare și reabilitare la halta Neptun

Auto/Transporturi   
Au început lucrările de modernizare și reabilitare la halta Neptun

Compania Națională de Căi Ferate „CFR” S.A. informează că au început lucrările de modernizare și reabilitare aferente stației Neptun hc, parte din proiectul „Modernizarea/Reabilitarea a 47 de stații de cale ferată din România – SRCF Constanța, 3 stații: Neptun hc, Costinești Tabără și Ciulnița”, proiect finanțat prin Programul Transport (PT) cu fonduri externe nerambursabile.
 
Potrivit CFR SA, pentru stația Neptun  lucrările au început deja, iar pentru stația Costinești Tabără, termenul estimat de începere a lucrărilor de execuție este 30 aprilie 2025.

Toyota analizează posibilitatea de a investi într-o potențială preluare de 42 de miliarde de dolari a furnizorului cheie Toyota Industries CITEȘTE ȘI Toyota analizează posibilitatea de a investi într-o potențială preluare de 42 de miliarde de dolari a furnizorului cheie Toyota Industries
Urmărește-ne și pe Google News

Modernizarea infrastructurii din cele două stații are ca scop:îmbunătățirea condițiilor de exploatare în stații și creșterea calității serviciilor oferite călătorilor; creșterea gradului de siguranță și confort pentru pasageri și bunurile acestora;
 atragerea călătorilor către transportul feroviar, în detrimentul modurilor rutier și aerian.

Principalele lucrări prevăzute

  • instalarea de containere modulare pentru case de bilete și grupuri sanitare;
  • închiderea temporară a peronului din fața clădirii stației Neptun pentru desfășurarea lucrărilor în condiții de siguranță;
  • prelungirea peronului spre Constanța pentru asigurarea unui acces facil al călătorilor;
  • reabilitarea și modernizarea clădirilor și peroanelor;
  • modernizarea instalațiilor electrice, sanitare, termice;
  • implementarea de echipamente moderne de telecomunicații și informare a călătorilor;
  • asigurarea accesibilității pentru persoanele cu mobilitate redusă;
  • montarea de panouri fonoabsorbante și soluții de reducere a zgomotului;
  •  reabilitarea copertinelor, pasarelelor și pasajelor de acces.
 Valoarea contractului pentru Halta Neptun: 16,57 milioane lei (fără TVA).
 
Proiectul este finanțat din fonduri externe nerambursabile, prin Programul Transport (PT).
Implementarea este realizată sub supravegherea Sucursalei Regionale de Căi Ferate Constanța, care monitorizează stadiul lucrărilor și respectarea termenelor.

 

viewscnt
Afla mai multe despre
halta neptun
tren