Administratorii de active din SUA, printre care BlackRock, JP Morgan și Goldman Sachs, au pierdut miliarde de dolari după ce când au fost nevoiți mai întâi să înghețe și apoi să își anuleze acțiunile la firme rusești, inclusiv Lukoil, după ce Rusia a invadat Ucraina în 2022.
Xtellus a declarat Trezoreriei SUA că dorește să organizeze un schimb de titluri (swap) Lukoil deținute de investitori americani printr-o vânzare fără numerar înapoi către Lukoil, în schimbul activelor internaționale ale companiei rusești, au declarat pentru Reuters patru surse la curent cu planul.
Trezoreria SUA și Lukoil au refuzat să comenteze.
Xtellus Capital Partners este fosta subsidiară americană a VTB Capital, a doua cea mai mare bancă comercială din Rusia. Subsidiara a fost achiziționată de către membrii conducerii în 2018 și redenumită Xtellus, după ce sancțiunile occidentale au forțat VTB Capital să renunțe la operațiunile din SUA.
În mai, banca americană a finalizat achiziția Serinus Energy, operatorul perimetrului de hidrocarburi Satu Mare, cu 4 sonde aflate în producție, la Moftinu.
Potrivit surselor Reuters, Xtellus îi consiliază pe miliardarul american Todd Boehly și pe grupul de investitori Allied Investment Partners din Emiratele Arabe Unite, care au încheiat încheiat un parteneriat în vederea tranzacției propuse.
Un reprezentant al lui Boehly a refuzat să comenteze informațiile pentru Reuters, iar Allied Investment Partners nu a răspuns solicitării de comentarii.
Activele internaționale ale Lukoil, estimate la 22 de miliarde de dolari, au atras o listă lungă de investitori potențiali, de la gigantul american de capital privat Carlyle până la Chevron.
SUA au sancționat cele mai mari două companii energetice din Rusia, Rosneft și Lukoil, în octombrie, în încercarea de a împinge Kremlinul spre un acord de pace cu Ucraina.
Lukoil a fost cea mai afectată, operațiunile din străinătate fiind perturbate la scară largă, din Irak până în Finlanda.
Compania are termen până pe 13 decembrie pentru a vinde aceste active, dar a solicitat o prelungire, astfel încât să aibă mai mult timp să lucreze la tranzacții, au declarat alte două surse.
Lukoil deține în România rafinăria Petrotel Ploiești, un lanț de peste 300 de benzinării, un business de comercializare angro de uleiuri auto, un trader de țiței și produse petroliere, un trader de gaze, precum și aproape 88% din drepturile asupra unei concesiuni offshore de gaze naturale din Marea Neagră, prin societățile comerciale Petrotel Lukoil SA, Lukoil România SRL, Lukoil Lubricants East Europe SRL, Litasco SA Geneva Sucursala București, Sustainable Energy Supply North SRL și Lukoil Overseas Atash BV Amsterdam Olanda Sucursala București.
Trei companii și-au manifestat intenția de a cumpăra rafinăria Petrotel Ploiești și rețeaua de benzinării din România ale Lukoil, a declarat ministrul Energiei, Bogdan Ivan.
Plata activelor în acțiuni ar putea însemna o soluție mai rapidă, potrivit surselor, deoarece sancțiunile occidentale asupra Lukoil interzic transferurile de numerar către companie.
Investitorii occidentali dețineau peste un sfert din acțiunile Lukoil înainte de începerea războiului. Compania rusească valorează în prezent aproximativ 50 de miliarde de dolari.
Dacă propunerea va avea succes, Boehly și Allied Investment Partners vor încerca să vândă activele Lukoil din străinătate, probabil către companii energetice. Cumpărătorii de active ar trebui mai întâi să ajungă la un acord cu Lukoil înainte să obțină aprobarea Trezoreriei, potrivit surselor menționate.
Lukoil a făcut anterior parte din indici bursieri-cheie, care sunt utilizați în mod obișnuit ca repere și urmăriți de investitori majori și fonduri tranzacționate la bursă. Furnizorii de indici, inclusiv FTSE Russell și MSCI, au eliminat acțiunile rusești din reperele lor în martie 2022, în urma invadării Ucrainei.
















