Niro Investment a contractat de la CEC Bank un împrumut de 15 milioane de lei pentru finanțarea activității curente.
Agenția Națională de Integritate (ANI) a lansat o licitație estimată la 62,5 milioane de lei, fără TVA, pentru modernizarea sistemului PREVENT, al cărei obiectiv este prevenirea potențialelor conflicte de interese în contractele de achiziții publice. Ofertele vor fi deschise la finele lunii ianuarie 2025.
Un sondaj de opinie realizat pe cea mai mare piață auto din Europa arată că, deși opinia dominantă a populației este pentru trecerea la propulsia electrică, procentul celor care se împotrivesc este destul de apropiat și nu oferă suficientă susținere populară deciziilor UE.
Grupul austriac OMV, principalul acționar al celei mai importante companii de petrol și gaze din România, Petrom, renunță la intenția de a-și vinde afacerile din upstream din Noua Zeelandă, proces declanșat la începutul anului trecut.
Demersul de vânzare-cumpărare a terenului, care încă nu a fost perfectat, este prevăzut în acordul de înființare a RoPower Nuclear SA, încheiat de Nova Power&Gas și SNN în septembrie 2022.
Telekom Romania Mobile a pierdut la Curtea de Apel București în dosarul în care a solicitat suspendarea unei decizii a ANAF privind plata a 33,5 milioane de euro (detalii AICI), impusă suplimentar grupului grec OTE, în urma unei inspecții fiscale efectuate pentru anii fiscali 2017-2021 la filiala din România.
În 1900, cu un an înainte de moartea sa, Jean Braikoff îi donează casa soției sale, Maria. La două decenii și jumătate distanță, fiii lui, Jean Victor și Teodor, vor vinde casa.
Activitatea siderurgică are o vechime de peste 2 secole în orașul Oțelu Roșu, fiind atestată documentar prima dată în 1796, în vremea Imperiului Habsburgic.
„Cârtițele” care vor săpa pentru construcția metroului din Cluj au ajuns la Florești.
Grupul imobiliar M Core, al cărui principal acționar este magnatul imobiliar britanic Caspar MacDonald-Hall – cu legături strânse cu Familia Regală, a încheiat un acord pentru achiziția tuturor strip mall-urilor pe care investitorul sud-african MAS le deține pe piața românească la un preț de 49 de milioane de euro, potrivit informațiilor obținute de Profit.ro. Pachetul cuprinde 7 centre comerciale din orașe secundare.