Banca Națională a României (BNR) a anunțat vineri un curs de referință de 4,9749 lei pentru un euro, de la un curs de 4,9741 lei înregistrat marți.
China extinde subvențiile pentru consum incluzând pe listă și telefoanele mobile inteligente, transmit Reuters și Bloomberg.
Primele 2 zile în care România a înlocuit practic Rusia ca sursă principală de aprovizionare cu energie electrică a Republicii Moldova au decurs fără incidente, însă basarabenii și bugetul de stat de peste Prut vor resimți în curând costurile financiare ale schimbării istorice.
Pilotul Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) a ocupat locul 29 în prologul Raliului Dakar la clasa moto. Echipajele Dacia Sandriders, formate din Nasser Al-Attiyah (Qatar) / Édouard Boulanger (Franța) și Sébastien Loeb (Franța) / Fabian Lurquin (Belgia), s-au clasat în primele zece locuri la clasa auto.
Două persoane au murit și alte 18 au fost rănite după ce un avion de mici dimensiuni s-a prăbușit pe o clădire comercială din sudul Californiei, afirmă oficiali citați de BBC.
Înmatriculările de mașini noi au depășit în România, la finalul anului 2024, un total de 150.000 de unități, pe fondul unei luni decembrie care a fost mai bună decât așteptările.
Bursa de Valori București (BVB) a deschis în creștere pe aproape toți indicii astăzi, în prima ședință din 2025.
Indicele ROBOR la 3 luni a stagnat la 5,92%. Indicele ROBOR la 3 luni este cel în funcție de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei.
Airbus a ratat obiectivul de livrări anuale în 2024, expediind clienților doar 760 de aeronave, în pofida creșterii de luna trecută, care a ajutat grupul aeronautic european să depășească evoluția lentă de la începutul anului, transmite Bloomberg.
Societatea de Transport București (STB) introduce, pentru locuitorii din orașul Bragadiru, începând din 8 ianuarie 2025, linia metropolitană 482.