Fondul belgian AYA Properties semnează prima achiziție integrală a unui activ în România

Real Estate&Construcții   
Fondul belgian AYA Properties semnează prima achiziție integrală a unui activ în România

AYA Properties, fond de investiții imobiliare belgian axat pe active în Europa de Sud-Est, semnează prima achiziție integrală a unui activ în România.

Fondul imobiliar cumpără acum o schemă de utilizare mixtă de 37.000 mp dezvoltată de Speedwell, la Record Park, conform Green Street News.

Urmărește-ne și pe Google News
VIDEO Prăjituri și clătite pe o fostă mare platformă, combinat-fanion al industriei comuniste. Panifcom își extinde imperiul CITEȘTE ȘI VIDEO Prăjituri și clătite pe o fostă mare platformă, combinat-fanion al industriei comuniste. Panifcom își extinde imperiul
Evenimente

În 2022, dezvoltatorul imobiliar Speedwell, fondat de antreprenorii belgieni Jan Demeyere și Didier Balcaen, și co-investitorul belgian Baltissimo au vândut Record Park Offices, componenta comercială a proiectului de tip mixed-use Record Park, către AYA Properties Fund, un fond de investiții imobiliare belgian axat pe active sustenabile în Europa de Sud-Est.

Valoarea tranzacției a fost de 35 de milioane de euro.

Tranzacția a fost structurată atunci sub forma unui share deal și a vizat 15.000 metri pătrați de spații de birouri clasa A și de retail (inclusiv o clădire cu amprentă istorică, restaurată), precum și un club de sport cu piscină de 2.000 metri pătrați.

EXCLUSIV Heineken semnează în România cea mai mare tranzacție de închiriere la început de an CITEȘTE ȘI EXCLUSIV Heineken semnează în România cea mai mare tranzacție de închiriere la început de an

Proiectul Record Park dezvoltat de Speedwell este primul de tip mixed-use și regenerare urbană din Cluj-Napoca. Pe lângă clădirile care au făcut obiectul tranzacției, ansamblul include și 236 de apartamente.

Proiectul a fost finalizat integral în vara 2021.

viewscnt
Afla mai multe despre
speedwell
baltisse
record park offices