Bursele europene au închis în scădere, pe fondul actualizărilor de politici monetare. Acțiunile Thyssenkrupp au pierdut 4%

Financiar   
Bursele europene au închis în scădere, pe fondul actualizărilor de politici monetare. Acțiunile Thyssenkrupp au pierdut 4%

Bursele europene au închis în scădere, pe măsură ce incertitudinea economică globală a influențat anunțurile de politică monetară ale Băncii Angliei, Băncii Naționale a Elveției și Riksbank din Suedia, transmite CNBC.

După un început ezitant, indicele paneuropean Stoxx 600 a închis în declin cu 0,43%. Stoxx 600 a înregistrat patru sesiuni consecutive de creștere înainte de această scădere.

Urmărește-ne și pe Google News
OMV Petrom și-a redus cu peste 80% portofoliul de obligațiuni de stat ale României CITEȘTE ȘI OMV Petrom și-a redus cu peste 80% portofoliul de obligațiuni de stat ale României
Evenimente

3 aprilie - Eveniment Profit Health.forum - Sănătate nouă
16 aprilie - Maratonul de Educație Financiară

În Germania, indicele DAX a întrerupt miercuri seria sa de creșteri și a pierdut aproximativ 1,2% joi, în timp ce indicele Stoxx Aerospace and Defense a scăzut cu 2% după cinci săptămâni de câștiguri semnificative, scrie News.ro.

Lindsay James, strateg de investiții la Quilter Investors, a declarat miercuri pentru CNBC că este posibil să asistăm la o perioadă de ”cumpără zvonul, vinde informația” pe piețele europene, după ce parlamentarii germani au votat marți pentru a permite excepții de la regulile stricte privind datoria publică. Această decizie va debloca sute de miliarde de euro pentru investiții în apărare, infrastructură și climă.

Așteptările privind această reformă au stimulat anterior creșteri puternice în sectorul industrial, manufacturier și de apărare din Germania.

Acțiunile grupului german de inginerie și apărare Thyssenkrupp au pierdut avansul inițial, încheind sesiunea cu o scădere de 4%.

În Marea Britanie, Banca Angliei a menținut joi rata dobânzii de referință la 4,5%, avertizând asupra incertitudinii comerciale globale generate de noile tarife impuse de SUA. Lira sterlină a pierdut 0,3% în raport cu dolarul american.

Francul elvețian s-a depreciat față de dolar după ce Banca Națională a Elveției (SNB) a redus rata dobânzii de referință cu 0,25 puncte procentuale, ajungând la 0,25%. Inflația anuală în Elveția a scăzut în februarie la 0,3%, cel mai redus nivel din aproape patru ani.

Riksbank, banca centrală a Suediei, a decis să mențină rata dobânzii la 2,25%, anticipând că inflația se va situa între 2% și 3% anul acesta, înainte de a scădea și de a se stabiliza aproape de ținta sa.

Planul Evergent Investments de a se retrage din acționariatul Aerostar Bacău - blocat CITEȘTE ȘI Planul Evergent Investments de a se retrage din acționariatul Aerostar Bacău - blocat

Seria de decizii ale băncilor centrale europene vine după ce, miercuri, Rezerva Federală a SUA a menținut rata dobânzii neschimbată, dar a semnalat că sunt probabile două reduceri de 0,25 puncte procentuale până la sfârșitul anului, în ciuda incertitudinilor generate de politica comercială a președintelui Donald Trump.

Anunțurile imprevizibile și amenințările lui Donald Trump privind tarifele vor fi luate în considerare de băncile centrale din întreaga lume pentru potențialul lor impact asupra creșterii economice globale, inflației și piețelor valutare.

viewscnt
Afla mai multe despre
bursa
actiuni